6,730
13
0
Støpe vegg på gulvplate. Forbehandling?
4,110
Akershus (Follo)
0
Trenger jeg å gjøre noe mer enn å spyle godt før jeg setter opp ytterforskalingen for støping her?
Jeg har prøvd å hakke i overflaten ettersom den skaler av flere steder på gulvet. Men det ser ut som det skaler av bare der jeg har kjørt helikopter.
Jeg har prøvd å hakke i overflaten ettersom den skaler av flere steder på gulvet. Men det ser ut som det skaler av bare der jeg har kjørt helikopter.
Signatur
De drev og bygde sandbinge på byggvaresenteret en dag jeg var ute og hentet mer armering. Samme høyde som min mur. Jeg tok en kjapp inspeksjon av deres forskaling. Og når deres forskling holdt, så tror jeg nok min også holder.
Men nå har det sippet og regnet i to samfulle uker. Heldigvis somlet jeg med å kjøre bølgeblikkplatene fra gamle garasjen på fyllinga. Så jeg laget meg et (veldig) provisorisk tak over.
Forresten: Det er noen steder en sprekk på inntil ca 1cm. under. Er det OK å bare putte inn litt dyttestrie? Jeg har ikke lyst til å skumme da jeg jo ikke får renskjært på innsiden.
Slik så det ut i går kveld:
Men den veggen du ser er drøye 6m lang.
Jeg tror ikke redusert skulle være nødvendig her. Det er få steder jeg ikke kan putte fingeren (den store) mellom armeringsjernene. Men er det noen ulemper med redusert steinstørrele?
Større stein gir sterkere betong.
Med mye og stor stein i betongen trenger man mindre sement pr volum ferdig blanding. Dette gjør betongen billigere. Dette fører også til mindre svinn, som gir riss. Steinen er dessuten sterkere enn betongen i de fleste tilfeller.
Når man bestiller betongen og spesifisere en fasthetsgrad blandes betongen slik at den møter dette kravet. Uansett steinmengde/steinstørrelse/slump osv