10,918
9
1
Avslutning parkett mot trapperom
66
0
Vi har lagt parkett i rommet der trappa kommer opp. Men nå er vi litt usikre på hvordan vi skal gjøre avslutningen mot trappa. Sidevangene til trappa henger litt inn på gulvet så vi kan ikke legge parketten kant i kant og ha på kantlist. Om vi legger parketten inntil sidevangene så vil vi jo få en irriterende minikant etter det siste steget opp.
I tillegg så er det rekkverk bort langs resten av enden på gulvet. Det er stolper som er festet på utsiden. Kanten med det gamle lenoliumsbelegget vil dermed vises mellom rekkverksstolpene om vi legger kantlisten bare på parketten. Å skjære til hakk i kantlisten for hver stolpe er vel litt knotete også.
Kanskje litt vanskelig å se det for seg, men er det noen som har tips til hva vi kan gjøre?
I tillegg så er det rekkverk bort langs resten av enden på gulvet. Det er stolper som er festet på utsiden. Kanten med det gamle lenoliumsbelegget vil dermed vises mellom rekkverksstolpene om vi legger kantlisten bare på parketten. Å skjære til hakk i kantlisten for hver stolpe er vel litt knotete også.
Kanskje litt vanskelig å se det for seg, men er det noen som har tips til hva vi kan gjøre?
Stefan
Ingen utdanning innen bygg, anlegg, elektro eller VVS.
Uten at jeg skjønner helt problemstillingene, så kan du vel felle inn rekkverksstøtter og trappevanger inn i parketten ved å skjære ut med stikksag? La det bli en liten glippe til vanger og rekkversktøtte på ca 5mm? som fuges med farget akryl. Tror dette kan fungere.
Langs rekkverket: kan en liten list på utsiden av kanten dekke åpningen mellom vegg og parkett og dermed skjule linoleumet? Vet ikke om jeg skjønte problemstillingen.
Farget akryl kan kanskje funke om vi finner en farge som er lik.
Jeg mener en tynn list på utsiden vil skjule lenoliumskanten, men da må rekkverket skrues fast utenpå denne listen. Og da mener samboeren at rekkverket ikke vil passe skikkelig.
Lenoliumskanten var synlig fra før, men vi må uansett ha noe som skjuler parketten så da vil vi i samme slengen prøve å bli kvitt lenoliumen.
Uansett hvordan du gjør dette, så blir øverste trinn 14 mm høyere enn de foregående. Det er uheldig. Vi hadde det - og et utall av gjester som snublet i øverste trinn. Greit for oss som bodde der.
Det stemmer og jeg ser den. Men trappen leder opp til soverommene og privat bad, så satser på at ikke alt for mange gjester skal opp dit. Må bli i starten bare for å se på oppussingsarbeidet.
Stefan
Ingen utdanning innen bygg, anlegg, elektro eller VVS.
Slik jeg tolker bildene, må du skru på rekkverket først og deretter sette små listebiter mellom rekkverksstøttene. Foreslår en eik eller furu feielist som monteres opp ned. Høvle i tilfelle bunnen (nå toppen) av listen slik at den blir flat. Evt kan du bruke en brannmurslist eller en glattkant. Google dette, så ser du bilder at de ulike listetypene. Jeg tror det blir penere enn en metallist som også kan brukes. Også den må settes på etter at rekkverket er på plass.
Trappevangene feller du inn i parketten. Parketten må gå helt ut, men sett av plass til evt trelist. Monter en trelist eller en metalllist som avslutning. Denne listen heter trappenese(?).
Om det er en liten fargenyanse i akrylfugen mellom parkett og trappevange, tror jeg ikke så mange legger merke til. Viktigere med at det er noe fleksibilitet mellom vange og parkett, samt at det ikke er en åpning. Det er styggere. Synes jeg.