363    6    1  

Farge flytsparkel?

 2     1
Vi skal legge flytsparkel med epoxy matt sealer over i kjelleren, er det mulig å farge flytsparkel? Syns den er litt for mørk sånn den er i seg selv og kunne gjerne tenkt meg å fått den i litt lysere farge :) 

  (trådstarter)
   #2
 2     0
Ja kan sikkert male over, men da får man jo ikke betong looken vi vil ha?😊 Har ikke så god peiling på hva som kan brukes og ikke, vi har sjekket pris på å få slipt betong gulv og mikrosement. Men begge deler hadde en ganske høy kvm pris og ble for dyrt med tanke på at vi skal ha det i en hel etasje.
   #3
 5,251     Sørlandet     0
Kontakt firmaet du har tenkt å bruke. På slike mengder regner jeg med du skal bruke bil. Der blandes sekkene så mulig man kan hive oppi noe tilslag.

Du må nok ta risikoen for at fargen blir rett og jevn. Og det er forskjell mellom leverandørene fargemessig i utgangspunktet så se ett gulv først

Husk at dette er utsatt for svinnsprekker så når det blir synlig så gjør for og etterarbeid nøye

Male før epoxy hadde jeg aldri gjort.

   #5
 5,251     Sørlandet     0
Hva er galt med å male før

Kjemisk reaksjon med epoxyen, dobbelt arbeid, produkter som ikke er ment til å være sammen etc. nå er det mye som kalles epoxy og mye som egentlig er noe annet. Det er en hel verden og fallgruvene er mange.
jeg ville heller lagt farget epoxy i så tilfelle.
   #6
 229     0
Det jeg har sett av epoxyarbeider har vært av kunstnerisk karakter, og på benkeplater / bordplater, ikke gulv. Da har normalen vært å male med en ønsket grunnfarge før man legger epoxyen, som er farget i andre farger. Epoxy spiser, etter hva jeg har forstått, ikke andre materialer, i motsetning til polyester. Det vesentlige er at det ikke kommer vann i bindingen. Man må altså sørge for at det man legger epoxy på er knusktørt. Det gjelder da både for betong, maling, treplater, glassfiber, eller annet. Og med fukt som den store fienden, ville jeg heller vært bekymret for at betongen ikke er tør nok, enn at grunnmalingen ikke har tørket nok. Malingen kan tross alt virke som en barriere mot at fukt fra betongen ikke trenger opp i epoxyen.
Jeg har selv ikke gjort noe epoxyarbeid utover å lage glassfiberstrukturer. Så dette er kun lærdom fra å se andres arbeider på youtube.