710    11    0  

Slipe gammelt gulv eller er det slipt for mye?

 52     0
heisann!

Har et gammelt tregulv på kjøkken og soverom med mye merker. Har litt lyst til å slipe det men frykter det allerede er slipt for mye? Er en rekker med spiker og det ser ut som de ble slipt litt i siste runde.

Hva tror dere? Er det mulig å dykke ned spikerne og slipe mer?

Mvh BjørnSlipe gammelt gulv eller er det slipt for mye? - 9B690736-E3AA-429A-A214-25D6747CEEE1.jpeg - burk
Slipe gammelt gulv eller er det slipt for mye? - 058E3541-1308-4641-9B30-9D1F9D10D587.jpeg - burk
Slipe gammelt gulv eller er det slipt for mye? - 5EA5F75D-379A-444F-8DFD-38265D089A0D.jpeg - burk
Slipe gammelt gulv eller er det slipt for mye? - F8303663-AF26-4947-AE89-FFFF06B7F6BC.jpeg - burk

   #1
 25,359     Akershus     0
Er nok vanskelig å gå dypere.

Egentlig er dette et fint og helt gulv som bærer preg av et levd liv. Tror jeg ville akseptert det slik det er. Passer kanskje bedre til resten av huset?
Signatur
   #2
 820     0
Det ser du nær dører og i hjørner ved lister om det er slipt tidligere, test på en spiker og driv den ned, vakkert gulv da med mye historie.
Signatur
  (trådstarter)
   #3
 52     0
Ser nær døren at det er slipt ganske mye allerede. Kanskje 3-4mm. Hvor mye kan et sånt gulv typisk slipes?

Enig i at gulvet har mye historie og at det ville vært synd å fjerne det eller legge nytt over. Men hadde vært fint å gi det en liten puss hvis jeg uansett går igang med å pusse opp kjøkkenet (som ikke er like gammelt eller fint).Slipe gammelt gulv eller er det slipt for mye? - 07D7BCCA-B8B0-46FF-AEB1-ED5B451E7E37.jpeg - burk
   #4
 820     0
Du kan jo slipe ned en mm eller 2, endre fargen om det er det du vil. Eventuellt bare matte ned med 80 papir.

Usikker på hvor tykke disse er men sikkert 25mm når nye kanskje 30 til og med.
Signatur
   #5
 6,427     tromsø     0
Er det spiker fra 1960 eller eldre, så er "hodet" gjerne veldig stort. Skikkelig overdimensjonert hode på gamle "smidde" spiker. Legger ved en link til noen som selger. https://www.miljomal.as/produkt/gammeldagse-spiker/
Kan spiker som stikker opp slipes med vinkelsliper ? Hvis det er 2-3 spiker som stikker opp ?
   #6
 25,359     Akershus     0
Slipe gammelt gulv eller er det slipt for mye? - A609BF70-7C1A-4103-AED5-2BABCB4E77A8.png - burk

Her ser du et moderne heltrebord. Tykkelsen i dag er gjerne 22 mm. Tidligere kunne de være 28mm og en finner kanskje det som er tykkere også.
Spikeren er neppe smidd spiker, det er gjerne svære greier, men kanskje heller vanlig spiker? I dag ville en kanskje heller skrudd med hode ala dykkert?

Hvis du velger å slipe, så tror jeg du bør holde deg til et absolutt minimum siden spikerhodene begynner å komme frem. En ser antydning til langt flere enn to.
Signatur
   #7
 15,415     0
Du må jo i allefall passe på at det er overdekning på fjær det er iallefall minimum. Med skyvelær kan du måle dybden ned til denne. Faren er jo at gulvet er slipt ned mere ut på gulvet enn langs veggene.

  (trådstarter)
   #8
 52     0
Takker for svar!

Har målt litt nedi sprekkene og det er mellom 4 og 6 mm ned til noten. Det burde vel holde til lett sliping?

Men spikerne er nok mitt største problem. Omtrent alle er synlige, og pusset ned av en tidligere eier. Store hoder, målte ett til ca 1cm, og spikret inn på skrå ja, så det er kanskje vanskelig å dykke dem videre.

Ser det advares mot å pusse gulv med synlige spiker men noen har tydeligvis gjort det før her? Ser gulvet kanskje hever seg bittelitt rundt spikerne, når lyset faller rett, så det kan jo tyde på at maskinen ikke har fått slipt like godt der.

Er bare snakk om ca 8 kvm, så jeg kan kanskje komme unna med å bruke en båndsliper og gå gjennom litt ekstra papir på grunn av spikerne?
   #9
 25,359     Akershus     0
Hva med å male gulvet?
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 52     0
Jeg synes egentlig sånne tregulv mister sjarmen når man maler dem, så det passer ikke helt for meg.