2,050    8    2  

Underlag til korkvinyl på sponplater og betong?

 2,427     0
Skal legge gulv nå i helgen så en blir ferdig til jul. Jeg lurer litt på hvilket underlag en skal bruke på de ulike gulvene. Det skal brukes korkvinyl i alle rom.

Kjeller: 
1) Støpt gulv med varmekabler. Er det nok med plast her, eller må en ha noe annet i tillegg? Mener jeg leste meg frem til at på gulv med varme må det 0,2 plast?
2) Gulvspon med milliclick plater og kabel. Skal det her plast under milliclik platene, så ullpapp eller tilsvarende etter kabler er lagt og før gulv legges?

Første etasje:
1) Gulvspon. Her hadde det vært greit med noe som demper trinnlyd. Denne etasjen er stue og kjøkken, og i etasjen under er det 2 soverom. Rockwool/glava sine plater bygger vel 20 mm, i tillegg skal det legges gips/spon eller tilsvarende på toppen. Dette blir for mye så her trenger jeg noen alternativer. Er Hunton Silencio 12mm et godt alternativ? Trenger jeg i så fall ullpapp eller tilsvarende i tillegg, eller kun disse Silencio platene?

   #1
 562     Nord-Jæren     0
Svarer på det eneste jeg vet: Silencio 12mm kan du bruke under parkett uten ullpapp etc. Men(!) dersom det blir store punktlaster (piano, stort akvarium, spesielle bord etc.) bør du ha noe vektfordelende mellom parketten og silencioen. Kan f.eks. bruke 10mm spon/kryssfiner/fermacell og 2mm skumplastunderlag lokalt dersom du vet at det en spesifikk plass skal stå noe tungt. Og så bruke 12mm silencio ellers.
  (trådstarter)
   #2
 2,427     1
Vil det si at jeg må inn med noe vektfordelene der sofa, spisebord, vedovn osv skal stå?

Eller snakker en her om langt tyngre ting?

Vedovn er jo 120 kg, men vekten er jo fordelt på en plate med 50 cm i diameter.
  (trådstarter)
   #4
 2,427     0
Korkvinyl er jo langt stivere enn klikkvinyl, så tror det skal være godt nok å legge det rett på å disse cilencio platene.

Men hvor mye effekt er det i 12mm plater?
   #5
 38,290     Lillestrøm kommune     0
Ikke sjans i havet tror jeg at du kan legge noe på 12mm lydplater uten at det har noen plate funksjon som laminat, parkett eller spon
  (trådstarter)
   #6
 2,427     0
Vil ikke korken i korkvinyl gjøre nettopp dette? Kan jo ikke sammenlignes med klikkvinyl som er tynt og mykt.
   #7
 38,290     Lillestrøm kommune     1
Er den virkelig så stiv som laminat eller parkett ? Det er ofte diskusjon om den tynneste utgaven av laminat må ha spon under seg eller ikke. Det er skjøtene som får juling