5,046    10    4  

Varmefolie og Vinyl

 15     2
Nokon her som har varmefolie under vinyl?

Erfaringer og tips?

Og kva er framgangs måten min når eg har gulv med sponplater som utgangs punkt?

   #1
 452     Landsdekkende     0
Hei Dalbotn.

Her har du en fin oppbygging med varmefolie under vinyl:

Underlag av tre

Har man tregulv som underlag, er det ingen sak å legge varme over. Her kan man legge en depronplate 6mm direkte på gulvet, etterfulgt av foil-kit. Beskytt dette med fuktsperre/byggplast på minst 0,2mm (link), monter en trefiberplate/sponplate/annen stabil treplate på minst. 6mm tykkelse over dette, før du legger vinyl.

Depron: https://megaflis.no/depron-isolasjonsmatte-6mm.html
Foil kit: https://megaflis.no/catalogsearch/result/?q=foil%20kit
Plast: https://megaflis.no/pergo-polyetenfolie-0-2mm-33-75m2-rull.html

Treplate har vi ikke dessverre.

Håper dette var til hjelp Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 15     0
Oki, takk for svar.

Holder det med depron 3mm og?

6mm treplate/sponplate er vel ikkje noko som er kvardags?
   #5
 452     Landsdekkende     0
Hei.

Det er ikke en 6mm sponplate, det er laminat Smile
Du må ha en fast treplate på 6mm. Feks. sponplate
Signatur
   #6
 1,333     Bergen     0
Kjenner ikke til 6 mm sponplater, men det finnes 6 mm i MDF og som xfiner. Problemet vil imidlertid være overgangen mellom platene. For plater med not og pinn må en opp i 12 mm, men har opplevd at selv med 16 mm flytende spongulv blir skjøtene synlig under vinylen.

Et alternativ kunne kanskje vært klikkvinyl. Det legges på samme måte som laminat. Mange produsenter som leverer dette så utvalget er ganske stort.
Signatur

  (trådstarter)
   #8
 15     1
det er klikkvinyl som er tanken og eg ønsker, men ser at gulvet vil bli tjukkere enn tenkt, evt vurdere laminat og varmefolie.

Nokon som har god erfaring med laminat med tanke på komfort?

Me leiger ein kjeller idag under rehab av hus, blir sjukt trøyt i rygg og under føttene av laminat gulvet der.
   #9
 38,238     Lillestrøm kommune     0
Du må ha plate under klikkvinyl også diskusjonen om tykkelse er jeg usikker på
   #10
 5,337     Tromsø     0
Jeg har aldri lagt gulv varme under vinyl, men jeg leide en gang en leilighet der gangen og badet hadde vinylgulv og elektrisk gulvvarme.
Erfaringen var at vinylen ble brunsvidd rett innenfor inngangsdøra der det lå en dørmatte oppå og samlet varme. Det blir også litt brune flekker et sted det hadde ligget et håndkle på gulvet mens jeg reiste bort en helg, og en brun ring der søppelbøtta hadde stått.

Følgelig er jeg skeptisk til kombinasjonen av elektrisk gulvvarme og vinyl, men det kan jo hende at gulvet var bygd feil i leiligheten jeg leide. Jeg slapp å betale for skade på gulvbelegget, utleierne var klar på at de ville bytte vinyl med fliser.
Signatur