744    5    3  

Bygging av levegg ved fylkesvei med dispensasjon fra vegvesen

 244     vigrestad     0
Hei

Vi har søkt vegvesen om tillatelse til å bygge en levegg ved huset på siden av en fylkesvei grunnet innsyn etc.
iht reguleringsplan så finnes det en byggegrense som ligger langt inn på våres tomt og for å få realisert dette prosjektet så må vi søke om dispensasjon fra byggegrense i planen, vegvesenet har innvilget dette som er bra men vi fikk dette kun visst vi går med på flere vilkår, alle utenom 1 av dem ser OK ut men jeg stusser veldig på dette vilkåret og søker nå hjelp ifra dere på forumet om dere kjenner til denne praksisen?

Det lyder som følger:

"Eieren fraskriver seg krav på erstatning for skade eller ulemper som måtte skyldes

vegvedlikeholdsarbeid, utbedringsarbeider eller vegtrafikken (og som er en følge av at
støyskjermen ligger innenfor vegens byggegrense)."

Noen som har bygget ved en fylkesvei som vet om dette er standard eller er det helt på trynet=?
Signatur

   #1
 2,860     0
En helt standard formulering, og det vil litt forenklet si at du kan se langt etter erstatning på leveggen grunnet eksempelvis snøplog-skader. (enten det er selve plogen, eller snø/is-klumper som gjør skaden...)

(Hvorfor bruker du så liten skrift i innlegget?!)
   #2
 4,452     Vestlandet     1
Helt vanlig formulering.

Men det jeg stusser på er at vegvesenet gir dispensasjon utenfor sitt myndighetsområde. Vegvesenet kan gi dispensasjon i uregulerte områder, mens i regulerte områder er det kommunens byggesaksavdeling som har vedtaksmyndighet.

Dersom dette virkelig er en byggegrense i reguleringsplanen, så er det den kommunale bygningsmyndigheten du må søke dispensasjon til. Vegvesenet skal kun gi en uttalelse til dispensasjonen.
Signatur
  (trådstarter)
   #3
 244     vigrestad     0
beklager liten skrift! var en trykkfeil... stemmer nok det du sier ebe. kikket på brevet fra vegvesen og dem har videresendt til kommunen også
Signatur
   #4
 4,452     Vestlandet     2
Bare vær oppmerksom på at selv om statens vegvesen har lagt kopi til kommunen, så må du fortsatt søke selv til kommunen Smile
Signatur