671    5    1  

Dekorstein inntil husvegg med fall

 46     0
Vi har idag en plen som har litt fall mot husveggen pga dagens kjellervinduer. Vi ønsker gjerne å beholde vinduene og lurer på om det går fint lage en 50cm sti rundt grunnmuren med dekorstein, hvor denne stien vil ha litt fall i seg. Se bilde for vår inspirasjon.
Tenker grave 10cm ned, feks med fall bort fra husveggen. Husveggen er drenert.
Vil ha belegningsstein mellom dekorstein og plen for fin klipp med robotgressklipper.

Vil dette hindre at fallet mot grunnmuren kan medføre vannskader? Siden man skal jo helst ha fallet bort fra muren. 
Dekorstein inntil husvegg med fall - Screenshot_20210519-220507_Chrome.jpg - Hobbypusser

   #1
 38,279     Lillestrøm kommune     1
Det er jo mye bedre enn om hele plenen heller mot huset

Spørsmål er hvilken margin i høyde dere trenger under vindu for at vann ikke skal renne inn. Det avhenger av is/snøforhold og lokalt klima
   #2
 15,393     0
Kollega ringte meg desperat en vinter og ville ha veiledning, det rant vann inn kjellervindu og det sto synlig langt opp på glasset. Her fikk vi nødløsning med en dykk pumpe for å få redusert vann nivået ort men måtte gjenta det inntil vi fikk tint bakken en del slik at det ble tatt unna i dreneringen. Senere år har de fått endret slik at det ikke kommer så mye vann inn mot huset.
  (trådstarter)
   #3
 46     0
Heldigvis er det nok avstand her slik at det skal ikke kunne komme vann inn i huset. Vi graver nok litt til ned for å være på den aller sikreste siden. Er utrolig kjipt med vannlekkasje inn!
   #4
 38,279     Lillestrøm kommune     0
Bildet viser jo liten avstand under så i hvilken grad det kommer is, snø og smeltevann avgjør hvor trygg løsningen er. En drenering med en varmekabel som sikkerhet (kan settes på ved et behov) er en mulighet.
  (trådstarter)
   #5
 46     0
Bildet viser jo liten avstand under så i hvilken grad det kommer is, snø og smeltevann avgjør hvor trygg løsningen er. En drenering med en varmekabel som sikkerhet (kan settes på ved et behov) er en mulighet.

Ja det bilde er bare som inspirasjon mtp dekorstein og fall. Vi har større avstand enn det som er vist der heldigvis.