2,485
4
1
Avstand mellom kjøkkeninnredning og pipe.
2
0
Hei. Har kjøpt et gammelt hus hvor pipa står inne i kjøkkenet. (3 sider) (1 i stue) Har forstått det slik at det skal være en avstand fra piperøret til brennbart materiale. 230mm. I tillegg skal det være minimum 10cm fra pipevegg til brennbart materiale. Fins det noen brann/varmehemende plater man kan legge på slik at man kan bygge nærmere pipa? Gjelder kun den ene veggen. De 2 andre er åpne. Ønsker kun svar fra personer som vet og ikke folk som syns eller tror kanskje de vet. Takk
Å legge plater på en teglsteinspipe er ikke lov da det vil forhindre inspeksjonsmuligheter - du vil ikke kunne se eventuelle sprekkdannelser i skorsteinen.
Hvis du vil sette noe brennbart nærmere enn 10 cm. må du rehabilitere skorsteinen/endre oppstillingsvilkår.
Det finnes mye info på nettet og BB om rehabilitering av skorsteiner.
Jeg mener det blir feil å legge til grunn 230 mm. + 100 mm. avstand til brennbart. Det er 230 mm. fra innvendig flate på røykkanal som gjelder. Med halvsteins vange (110. mm) + 20 mm. puss på skorsteinen tilsier det 10 cm. fra skorsteinens pussede overflate til brennbart materiale.
Så om du har har plusset sammen 230 og 100 mm. har du regnet med 100 mm. for mye.
Det du skriver virker veldig som reklame for bedriften du omtaler, og i så måte vil jeg informere deg om markedsføringslovens §3 som har et forbud mot skjult reklame.