3,588
12
4
Filterbytte reduksjonsventil D06F
2
0
Heisann 
Lurer på om det er noen rørleggere som kan gi meg en kjapp forklaring på hvordan man bytter filter på denne ventilen uten å drukne hele kjelleren. Legger ved et bilde av oppsettet ved inntaket, alle tips mottas med stort takk
Mvh,

Lurer på om det er noen rørleggere som kan gi meg en kjapp forklaring på hvordan man bytter filter på denne ventilen uten å drukne hele kjelleren. Legger ved et bilde av oppsettet ved inntaket, alle tips mottas med stort takk

Mvh,
Steng hovedkran. Steng vvb. Åpne alle kaldvannskraner og la renne tomt. Steng alle kraner.
Forbered deg på noe gulp når du fjerner filteret. Bytt filter.
Om en velger å gjøre endringer bør en vurdere å klargjøre for vannmåler, kan bli et krav. En vannmåler har gjerne ventil på hver side og løpekoblinger slik at den enkelt kan tas ut og byttes. Sentral vannstopp kan også være aktuelt.
Litt vann regner jeg med, har da bøtte og vaskelærv
Trenger jeg å slå av strømmen til berederen?
Det er absolutt noe som hadde vært kjekt, men den enste krana jeg kan se er den som kommer fra hovedvannledning.
Skal vurdere stoppekran etterhvert når man har litt mer budsjett, må gjøres oppgraderinger på rørnettet uansett.
Tusen takk for alle svar, bestiller filter og håper på det beste!
Mvh,
Til info er ikke de to over rørleggere....
Filteret kan enkelt renses. Fyll et beger med vann før du stenger vannet. Bruk en liten flat skrutrekker og skrap filteret. Skyll det med vannet du tappet. Ikke bruk tang , men en stor skiftenøkkel for å skru av lokket til filteret.
Et alternativ til vannkoppen er å tappe i oppvaskkummen. Enda bedre er å ta det med over til naboen, da kan du spyle også.
Ad verktøy, dersom det er plast i filterlokket, ville jeg foretrukket fastnøkkel/ringnøkkel.
Slikt har jeg på jobb ...
Filterlokket er i motsatt ende av den fargede justeringsenden.
Like over D er koppen som skal skrues ut for å frigjøre filteret.