4,131    6    0  

Hva slags rør i rør?

 4     0
Driver å skal fikse opp det gamle kobber rørsystemet i kjelleren.
Dette innebærer også montering av ny varmtvannsbereder.
Jeg lurer da på å ordne opp for rør i rør i kjelleren.
Jeg har da tenkt følgende:
To sentraler med 6 uttak. Altså en for varmtvann og en for kaldtvann.
Har seks kurser som går opp fra kjelleren. Tre varm og tre kald.
Tenkte å bare legge rir fra sentralene fram til rørene som går opp gjennom gulvet til første etasje. Dvs. jeg må koble fra rir til kobber. Er dette mulig?
Har planer om å lage nytt kjøkken og bad etter hvert, og vil derfor ha rørleggeren til å ta seg av det som går opp til første etasje.

Hva anbefales av størrelse på rir og evt produsent.

Mvh,
Kjell


   #1
 544     Nedre Romerike     0
Frodes har laget et bra sammendrag av Roth systemet:
http://www.byggebolig.no/rorfag-teknisk-installasjon/svar-pa-%27dumme%27-rorleggersporsmal/msg246468/#msg246468

Jeg har brukt det selv og når en leser seg litt opp i emnet er det greit å montere. Fordelen med innstikksystemet til Roth er at du slipper å kjøpe spesialverktøy (noe du trenger for Sanipex, vet ikke hvordan det er med Uponor).

Det er mulig å skjøte PEX til kobber med innstikkunion. Skal ikke gjemmes i vegg og det er viktig å overholde riktig innstikksdybde. Noen bilder finner du i tråden min:
http://www.byggebolig.no/rorfag-teknisk-installasjon/hvordan-skjote-prisol-uten-a-lodde/msg528938/#msg528938

Jeg greier meg fint med 22 mm for inntaksledning og mellom fordelerskapene. Ellers går alt på 15 mm. Om det blir bra hos deg er avhengig av trykket inn i huset ditt (hos meg ca. 6 bar) og om du har lange rørstrekk med mange bend.
   #2
 22,342     Akershus     0
Uponor har et skru system som jeg liker og bruker. Ikke helt fortrolig med innstikk og liker ikke "engangskoblinger".
  (trådstarter)
   #3
 4     0
Takker for svar-
Har lest litt om Roth systemet, og regner meg jeg går for dette. Er det noe regler om rør fra varmtvannsbereder til sentral, eller er det bare å bruke rir?
Jeg så også for meg 22 inn til sentral og 15 ut til kursene.
Kobber rørene stikker ned fra første etasje. Så jeg tenkte å bare koble der. Blir det egentlig litt unødvendig, da rørlegger må evt ha skjøtestykke for å koble rir fra første etasje og ned til kjeller?
   #4
 538     Øst-Finnmark     0
Har selv brukt Sanipex. Det er så enkelt at selv mor...  Men det krever spesialverktøy for å presse på koblingene. Deretter dras koblingene til på samlestokk og uttak med en spesiell momentnøkkel. Kan omtrent ikke gjøre feil.  Inn på samlestokkene kan man koble kobber.
   #6
 5,432     Akershus     0

Uponor har et skru system som jeg liker og bruker. Ikke helt fortrolig med innstikk og liker ikke "engangskoblinger".
+1

Og så er det en fordel at det finnes konkurranse på delene, noe som bidrar til enkle og ikke minst rimeligere innkjøp.

http://www.megaflis.no/Roer___avloepsdeler/Uponor_fordeler_roer_3_4-15mm_2_studs.html

Har du avløp i rommet med bereder og fordeling, trenger du vel strengt tatt ikke sentraler.