8,843    9    0  

Ønsker anbefaling av ny 19mm hageslange pga koblinger spretter av etter kort tid

 66     Haugesund     0
Hei!
Er ute etter en 19mm hageslange av litt høy kvalitet bl.a for å unngå at koblingene glir av etter kort tid. Har pr. idag standard modellen til Hozelock 19mm slange og har prøvd forskjellige koblinger, både Gardena og Hozellock sine egne i tillegg til noen i messing men alle med samme resultat. Det går greit med en slange som ligger i ro til vanning etc men med en gang det blir mye bevegelse i slange og mye åpning og stenging som i bilvask så spretter koblingene av.  Skal sies at jeg har ganske høyt vanntrykk i huset.

Tenkte gjerne at det er slangen som er for tynn og glatt som er årsaken til dette og at det kan hjelpe med en slange som holder formen bedre og gjerne har litt mer friksjon på overflaten?

Finner ikke så mange andre slangeprodusenter for salg i Norge enn Gardena og noen 1/2" Hozelock. Noen som har noen tanker rundt dette eller noen slanger/koblinger å anbefale?  Er som sagt ute etter 19mm slange på 20-25 meter.

   #1
 92     0
Har aldri opplevd problemer med koblinger som glir av, uansett merke og type. Dette hørtest spesielt ut. Du må da ha et veldig høyt trykk inn på huset? Jeg har 6 bar.
Det skal veldig mye til før koblingene glir av, da de er presset på slangen. Sikker på at du fester dem riktig? ;D
   #2
 7,686     Bærum     0
Høres rart ut. Jeg har hatt 3/4 " slanger, men aldri opplevd at koblingene spretter av. Kjøpe noen fra Plantasjen en gang de så ut som Anakondaer etter å ha ligget i solen med trykket på. Koblingene spratt ikke av på de heller. Ellers er det ikke noe hageutstyr som holder hvis trykket er for høyt. Gardena er  det merket jeg er mest fornøyd med.
  (trådstarter)
   #3
 66     Haugesund     0
Har bestilt meg noen metallkoblinger fra Hozelock nå som garanterer 10bar og som har en slags mothake som holder slangen.  Som sagt så holder de hvis de ligger iro og blir brukt til vanning etc men hvis det blir mye åpning og stenging og bøy og tøy som i bilvask etc så glir de av.  Har en ganske glatt og tynn 19mm standardslange fra Hozelock men skal prøve å bestille en proff slange enten fra Hozelock eller Gardena. Disse har flere lag og holder dermed formen bedre og er heller ikke så glatte på utsiden.

Har som sagt høyt vanntrykk i huset og denne kranen har mating med 15mm krommet kobberrør dvs 13mm løp og det er bare ca 4m inn til inntaket i huset så jeg merker jo at det er kraftig trykk i slangen men til sitt bruk er det jo praktisk så jeg ønsker heller å finne utstyr som holder enn å redusere på trykket. 
Ønsker anbefaling av ny 19mm hageslange pga koblinger spretter av etter kort tid - 2040.jpg - Hpi
   #4
 7,686     Bærum     0
Jeg hadde 12 kg trykk før jeg fikk montert reduksjonsventil. Et slikt trykk er veldig greit når du vanner osv. Du får spreder som spruter langt. Problemet er at alt utstyr går i stykker etter en stund. Også kvalitetsprodukter.
   #5
 105     Vest_Agder     0
Har samme problemet her. Alle koblingene hopper av, og munnstykker av plast sprekker. Vurderer sterkt reduksjonsventil for det begynner å bli veldig plagsomt.
   #6
 575     Litt vest,litt nord,og litt vest igjen     0
Ville heller kjøpt utstyr som brukes til industri osv Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 66     Haugesund     0
Ja det går ei grense for alt jeg er enig i det. Har unipex inni huset og det er blitt 10 år gammelt uten noe problemer så det er egentlig bare 2 utvendige kraner/hageslanger  som er problemet. Vet egentlig ikke hvilket trykk jeg har men det kunne vel vært lurt å fått målt det. 

Hvis det er veldig høyt så sliter det gjerne mer på røropplegg og blandebatterier? 

  (trådstarter)
   #8
 66     Haugesund     0

Ville heller kjøpt utstyr som brukes til industri osv :)


Ja har tenkt tanken faktisk for det er veldig greit med godt vanntrykk hvis bare utstyret ville holde  :)  Får ta en prat med Tools eller Tess
  (trådstarter)
   #9
 66     Haugesund     0
Har da hatt ei uke med Hozelock sine metallkoblinger og de fungerer utmerket selv med 60 grader varmt vann i slangen.  Har ikke løsnet en eneste gang og ikke drypper de heller. 

For interesserte så har de artikkelnummmer 2040 uten stopp og 2045 med stopp. Dette er da for 3/4" (19mm) slange.
Ønsker anbefaling av ny 19mm hageslange pga koblinger spretter av etter kort tid - IMAG0095.jpg - Hpi
Ønsker anbefaling av ny 19mm hageslange pga koblinger spretter av etter kort tid - IMAG0096.jpg - Hpi