#31
 5     Birkeland     0
Vel...
Rundt krigen gikk de på skauen og plukket ut skikkelig skau for bjelkelag,
kjerneved/al av sentvoksende furu! Dette er det arbeid og få skruer i som nevnt!
Dette tilfredstiller kravene til c30 glatt... Men bjelkene er alikevel for lite dimensjoner etter dagens standard! Med så mye gulv oppå blir vekten fordelt godt, så du trenger egentlig bare oppjustere hvis du selv synes det er svikt i gulvet.
Hvis du hiver i en 6" I bjelke (stål) på midten skulle det være trygt for trafikk ovenpå...

   #32
 90     Et sted uten naboer     0
hos meg er det også ca 3,9m. 1,5"x6" på hver side av bjelkene gjorde det mye bedre enn det som var fra før.
Men en 1,5"x9 eller 8"" på hver av bjelkene vil nok gi bedre stivhet. Er jo høyden som avgjør hvor stivt det blir som en nevner lengre oppe i tråden.
Men kommer jo ann på hvor god/dårlig takhøyde du har i kjelleren.
   #33
 343     0
Tror ikke du henter mye på å gjøre bjelkene enda tykkere, du må opp i høyden for å gjøre det her bra


Å øke tverrsnittet på bjelken vil selvsagt ha en virkning. En 2X6" alene vil jo bære noe den også. Og når man får godt samvirke mellom eksisterende og nytt må dette her bli bra. Det er jo bare å se hva cryptus skriver.

Det er en grunn til at bjelkelagstabellen tar med 36, 42, 48,61 og 73 mm bredde på bjelker med samme høyde og faktisk gir de forskjellige verdier.

Fordelen med å øke høyden er at man trenger mindre dimensjoner for å få samme effekten som å øke bredden.
   #34
 69     0
Tingen er den at å øke bredden på bjelken har en avtagende virkning. Det vil si du får mindre og mindre igjen i økning av stivhet på økningen av tykkelsen. Dette kan du sjekke i tabellen!
Cryptus skriver det du skriver at selvsagt vil det ha en virkning, men han skriver jo også at skal det bli bra må man opp i høyden. Kanskje var også cryptus sine bjelker tynnere hvilket ville gi ham bedre effekt på å kun øke i bredde? Trådstarter har jo allerede en bjelke som er like tykk som halve høyden. Prøv å finne en slik bjelke i tabellen!
  (trådstarter)
   #35
 991     0
Er veldig i tvil hva jeg bør gjøre nå. En ting er sikkert det er at det ikke blir noe mere i høyden siden takhøyden er minimal allerede.

Noen mener at det er best med 2x6 og noen mener at kryssfiner på begge sider er best  ???

Lettest er å legge kryssfiner men det er og MYE dyrere. Kryssfiner vil komme på ca 8500 og 2x6 vil komme på ca 2496.

Er det så mye bedre med kryssfiner at det er vedt denne prisforskjellen ?

   #36
 69     0
Ikke svar på spørsmålet ditt, men lurer på hva rommet skal innredes til? Om det skal bli oppholdsrom kan det nok stilles spørsmålstegn ved lovligheten med tanke på høyden.

   #38
 27     Eydehavn     0

Vel...
Hvis du hiver i en 6" I bjelke (stål) på midten skulle det være trygt for trafikk ovenpå...



Stålbjelke på tvers er tingen!  Jeg prøvde meg med parallelle bjelker i kjelleren, og kjøleskapet står fortsatt og svaier......  Angrer som en hund!

Selv om du feller inn stålbjelken litt i bjelkene du har (og jeg tror ikke du du trenger så mye som 6" H bjelke heller) så vil dette definitivt stive av best!  Og en stålbjelke koster ikke allverdens.
   #39
 90     Et sted uten naboer     0
Forstår ikke at kryssfiner skal være så dyrt. Men det er i hvert fall noe som bærer god på høykant.
Hva slags materiale er det disse I bjelkene inneholder. Er det en form for finer?

Jeg skal i hvert fall prøve meg på å bruke 11mm kryssfiner på hver side av bjelkene når bjelkelaget under entreen skal avstives.

Men kom til å tenke på en annen ting. En eller to søyler i rommet under vil jo hjelpe godt til med å holde gulvet stivt.
   #40
 2     Oslo     0
Vil anbefale deg å lese byggdetaljblad nr 722.528 som beskriver løsninger på ditt spørsmål. Kan eventuelt bidra med råd, da jeg har gjort dette selv på mitt hus.