1,445    7    0  

Byggeforskrift 1987 - isolering

 41     0
Hei. 

Er det noen som vet om det var krav til isolering av innervegger i bolig med forskrifter fra 1987? 

Jeg kjøpte en ny bolig før Jul og viser seg at det er ekstremt lytt i huset. Enhver fis kan høres fra alle rom. 

Det viser seg at ingen vegger er isolert og etasjeskiller lite isolert. 

Har jeg noe krav å komme med til tidligere eier pga lyd og isolering ? 

Hus fra 1990. Han har budd i bollen og selv har vert byggherre fra byggestart.

   #1
 1,519     Akershus     0
Hvorfor skulle man isolere innervegger når det er like varmt på begge sider? Jeg tror ikke du vil finne et slikt krav i byggeforskrift. Derimot er det jo et tegn på at det er spart både her og der..
   #3
 25,371     Akershus     0
Det viktigste er trolig lufttetting hele veien rundt.



Ellers, prisbelønnet kontorbygg fra 2000 med "stillerom" midt i kontoreksamensgymnastikksalene: Folk som satt ved pult på utsiden måtte rømme plassen, ønsket ikke å være "hemmelig" deltaker i medarbeidersamtale.

Toalettet var brukbart, ble brukt til fising og viktige telefonsamtaler, herunder telefonkonferanser!

Hytte fra 1998, en hører når noen tenker i naborommet.

Tror neppe du har noen sak her.

Signatur
   #4
 92     0
Har hus frå 1987. Her er innervegger isolerte med Glava originalt. Om dette var vanlig veit eg ikkje.
   #5
 6,428     tromsø     0
Dårlig sak. Når jeg tømret i 1987 var isolering i innervegger ekstrautstyr. Det var kun lagt i isolasjon ved ekstrabestilling/pristillegg. Ja det blir veldig lytt uten isolasjon. Isolasjon koster ingenting, så noen kunder isolerte selv. Teit å spare på isolasjon.
  (trådstarter)
   #6
 41     0
Takker for svar!

Når det gjelder etasjeskiller i boligen så er den isolert med 10cm Glava. Det er 12cm hulrom over. Jeg veit ikke hvordan dette er iforhold til byggeforsk.1978 men han var byggherre og burde vel si fra om dårlig lydisolering?
   #7
 70     0
Dette høres ikke ut som noe du bør plage tidligere eier med. Du har kjøpt et gammelt hus. Fiks det sånn som du vil ha det, eller lev med det Smile