588    8    0  

Fjerne bærende vegger

 260     0
Fjerne bærende vegger - 36BB314C-647B-4ED7-924F-FB2FBCA9814C.jpeg - Anonym
Som man ser så driver man og åpner opp vegger for og lage større kjøkken med spiseplass. Har rivet en vegg(der to stolpene står) skal river resten av innerveggene man ser på bildet. 

Men i utgangspunktet så lar jeg stenderverket stå igjen, pga usikker hvordan jeg skal bære etasjen over. 

Kan man sette opp limtredragere for så la disse hvile på en stolpe? Stolpen blir i senter for der veggene møtes. 

For og sikre etasjen over ved rivning av vegger, sette opp dragere. Hvordan sikre/støtte opp? Soldater? Men hvor får man tak i de? Lage selv? 

Andre forslag? Vil helst ikke ha mange stolper på kjøkken/stue/spiseplass. 

   #1
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Klarer ikke å følge beskrivelsen din

Du må tenke på hvor mye last som kommer ned på endene av en limtre bjelke og at det er nok bæring under. Det er også krav til tversnittet på opplegget gitt den vekten du har. på hytta endte vi opp med limtre i 115x115 i søylene da lasten ble for stor for mindre dimensjoner.  Dekkestøtter kan leies for en billig penge, til hytta kjøpte jeg via et utleiefirma ikke langt fra E18 ved Holmestrand avkjøring. Legge en midlertidig bjelke på hver side er kanskje en mulighet mens en jobber med å få opp permanent bjelke i midten.
  (trådstarter)
   #2
 260     0
Fjerne bærende vegger - 4DA1FFF7-6B4E-4CE9-B2C1-42096AE2AC44.png - Anonym
De 2 veggene som er røde skal bort. Om det er en bedre forklaring.
   #3
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Her må noen inn og sjekke om hva som evt bærer, hva er over og hvilken vei ligger bjelker der ? Det kan gi en ide om hvordan det er bygd
  (trådstarter)
   #4
 260     0
Her må noen inn og sjekke om hva som evt bærer, hva er over og hvilken vei ligger bjelker der ? Det kan gi en ide om hvordan det er bygd

Soverom over. Bjelkene går samme retning som veggene i rødt. I denne etasjen er det Bjelker oppe og nede.
Under er det kjeller med støpt tak vegger gulv. Veggene i kjeller er rett under de veggene i rødt.
   #5
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Du har jo 2 retninger på røde vegger, med bjelker oppe og nede mener du da skråtak med takstoler ?

Siden du er litt uklar i formuleringene så tror heg ikke du har kontroll på dette
   #6
 25,356     Akershus     0
Ut fra tegningen kan en gjette at veggen mellom 8.81 og 18.53 ikke er bærevegg mens den andre trolig er.

OBS, dette er ren gjetting! En må se plantegninger i kjeller og for etasjen over og takkonstruksjon. Ev ta hull i himling for å se. Når det kommer til bæring må en ha god oversikt og kunnskap om dimensjonering. Blir fort aktuelt med fagfolk.
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 260     0
Du har jo 2 retninger på røde vegger, med bjelker oppe og nede mener du da skråtak med takstoler ?

Siden du er litt uklar i formuleringene så tror heg ikke du har kontroll på dette

Det er riktig. 2 vegger en på langs og en på tvers. Begge har bjelkelag over og under.
Over er det soverom med A takstoler og knevegger som er bærende på grunn av at det er a takstoler.

   #8
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Jeg vil tro at det er mulig at midt veggen er bærende den som fortsetter bortover, det kan være støtte for undergurten i A takstolen at den blir for svak uten støtte. Du må få noen til å se på enten tegning eller fysiske huset, vanskelig å være sikker her på forumet.