3,584
7
0
Fjerne isolasjon i yttervegg?
253
0
Jeg lurer på om jeg skal lage meg en nisje i yttervegg. Er usikker på om dette er mulig/lurt å gjøre... Tenkte å fjerne en halv gipsplate og fjerne isoloasjonen mellom to stendere. Deretter feste gipsplate direkte i de utvendige platene. På denne måten blir det jo et 60cm bredt uisolert punkt i ytterveggen. Er dette mulig?
Men det vil jo bli en kuldebru og kaldere innetemperaturer høst, vinter og vår. De fleste vil jo ha mer isoloasjon og ikke mindre. Tipper dette blir som å ha en gammel, dårlig verandadør i stuen. Vi skiftet vår verandadør til ny og kunne deretter slå av en panelovn på 750W som tidligere stod på kontinuerlig igjennom vinteren.
Aerogel er superisolasjon de bruker i "lysfelt" (som i en vidusramme) osv, du må jo minimum finne på noe lurt her som gir deg en del isolasjon. Et vindu eller en balkongdør er bedre enn en gipsplate mot utsiden.
Det har ingen betydning at isoleringen av huset blir dårligere da dette er mer enn varmt nok som det er. Evt andre motforestillinger mottas med stor takk. Angående kondens: Hvor mye isolasjon vil være nødvendig for å unngå dette? Nå er det vel 15cm. Hva med 5 cm?