1,680
8
1
Hvordan skjule strømledninger med listverk
6
0
Har kjøpt en stuga i Sverige fra 1965. det elektriske anlegget er helt ok men det estetiske er rimelig ille. Strømledninger er stort sett lagt under taklist, ofte er det kappet hull eller innhugg i listene,mye vinkler og rot Det første jeg tenkte å gjøre å legge nye gulv, male vegger, tak og legge nye taklist men dette blir aldri pent slikt ledningene ser ut. Hva er enklest og penest - hulkillist, kabelskjuler i plast som limes på /under lista eller noe helt annet jeg ikke har tenkt på?
Jeg ble ganske forbauset da jeg begynte å planlegge fordeling av lavvolts-opplegg (12V): Skal du, her i Norge, trekke en 12V-ledning gjennom veggen, må den ligge i et metallrør - flexirør i plast holder ikke. Og hele opplegget skal kunne inspiseres direkte: Ligge åpent på vegg eller i kabelkanaler som kan åpnes.
Alternativet er å betale en autorisert installatør for å gjøre jobben for deg - han kan legge ledningene skjult, i flexirør. Men en vesentlig grunn til å bruke lavvolt er for å <i>slippe</i> å påkalle autorisert installatør for den minste lille ting. Så hos meg blir taklister erstattet med hvite kabelkanaler
Takk for svar. Jeg har null peiling på El men vil tro dette ikke er lavvolt, ser ut som standard strømledninger hvertfall ift tykkelse om det har noe å si. Om det ikke engang er lov å løsne de er det ikke mye jeg får gjort nei, vil ikke tro svenskene er mindre strenge er jo ikke mye slinger i valsen der.
Om installatør skal gjøre det , er det snakk om å legge skjult anlegg inn i veggen eller vil de som regel bruker Lister ol for å skjule på en enkel måte? Det jeg egentlig lurer på er om dette typisk koster en liten formue, skjorta eller overkommelig typ et par titusenlapper?
DSB sine sider om hva du har lov å gjøre selv er ikke lenger tilgjengelige (ihvertfall ikke på den gamle URLen), men jeg klipper en kopi fra en tidligere tråd:
Sitat DSB:
I https://byggebolig.no/elektro-belysning/lavvolt-opplegg-for-belysning-etc/msg691539#msg691539 skriver eydybdal (som jeg har inntrykk av at er en kompetent person på feltet):
Det er dette jeg har tolket dit hen at gjennomføring gjenom tak/vegg må benytte "stålrør og lignende".
Det er fullt mulig at jeg feiltolker eydybdal, eller at han gjør en tolking av forskriftene som er såpass "på den strikte siden" at det kan finnes andre, mer liberale tolkinger. Men det er det jeg har basert meg på når jeg legger inn et stålrør i vegg og tak overalt der ikke ledningene kan følges cm for cm ved å vippe av lokket over kabelkanalene.
Kanskje jeg er overforsiktig. Da snakker jeg om overforsiktighet hvis det kommer en kontroll. Fra et el/brannfare-synspunkt ser jeg ingen gevinst: Den skarpe kanten i hver enda av et stålrør er mye farligere for isolasjonen enn myke kurver i et flexirør. Men når det er skarpe kanter DSB vil ha, så skal de få det - vi bare må tilpasse oss med å legge inn ekstra beskyttelse på de punktene.