513    5    0  

Isolere etasjeskiller

 7     0
Skal isolere etasjeskilleren i huset jeg renoverer mellom 1. og 2. etasje hvor det blir leilighet i 2.etasje. 
Tenker da å isolere best mulig for trinnlyd/lyd mellom etasjene. Det er allerede kun 2,3 meter høyde oppe, så må begrense alt over gulvbjelkene.

Pr i dag er det kun bjelker. 
Er dette en god løsning, nedenifra og opp:
- dobbel gips
- lydbøyler og lekter
- 15 cm glava/rockwoll isolasjon mellom bjelker
- 10 mm osb (da dette bygger minst av byggplater - evnt 12mm veggspon)
- 20 mm trinnlydplate
- 22 mm gulvspon
- parkettunderlagt
- parkett eller laminat 


Evnt legge slissegulv rett på bjelker - går det? 

   #1
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Myke løsninger kobler lyd bedre enn stive. Men om vil oppdage at det er en tabbe med den tynne OSB platen vet jeg ikke. Spaltegulv har jeg sett under trinnlydplater, men ikke i 10mm tykkelse, det er definitivt for tynt
   #2
 164     0
Hei

Når du skal isolere bjelkelaget og du tenker på lydisolering og det er en leilighet så ville jeg brukt Rockwool.
Rockwool er laget av Steinull som er en mer kompakt og tyngre isolasjon som har gode egenskaper i å hindre lyd og tåler høy varmetemperatur hvis det skulle brenne.


Når det gjelder lydisolering i himling så har du valgt en god løsning 😊

Bare noen detaljer som er viktige med tanke på et godt resultatet.

Lektene som skal festes i lydbøyler bør ha en avstand fra veggene på 11mm.

Når du legger gips i himling så kan det første laget legges med standard gips, mens det neste laget legges med forskutte skjøter på 300mm ville anbefalt å bruke Gips Plan type A som har fals på 4 sider, skjøter blir usynlige og resultatet blir veldig fint 😊

Avstand på takgips til vegg avsluttes Gipsen ca 7-9mm Til vegg som du fyller med bunnfyllings list, resten av glippen fyller du med høyelastisk fugemasse.


Når det gjelder valg av plater for Trinnlyd oppå bjelkelaget så ville jeg startet med å legge:
•22 mm Slissegulv
•Hunton Silencio 24/36
•Gulv gips
•22 mm Gulvspon
•Parkett underlag
•Parket eller Laminat ??

Lag en spalte med 3-4 mm fra vegg rundt hele rommet som avstiving for eks. Hunton Silencio.

Silencio, Gips og gulvspon bør legges forbandt og med forskutte skjøter.

Gips og Gulvspon legges med en avstand fra vegg på 7-6 mm som fylles med bunnfyllingslist og høyelastisk fugemasse.

Hvis du har noen spørsmål så bare skrik ut!
Lykke til 😊
Signatur
   #4
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Er det ikke når det er tynn laminat at en må ha noe mer som trykkfordeler ?
  (trådstarter)
   #5
 7     0
Fikk anbefalt silencio plater med spor til vannbårenvarme, men disse kan ikke brukes som et bærende lag. Dvs at jeg i de fleste tilfeller må begynne med gulvspon.

Så da blir det nok denne løsningen:

22 mm gulvspon med spor på bjelkelag
12 eller 22 mm trinnlydplate
12 mm gulvgips.
9 mm laminatgulv.

Kan bli enda bedre med et ekstra lag med spon, men da mister jeg dyrbar høyde.

Hva er egenskapene/hensikten til gipsen i gulvet?