3,943    6    0  

Isolering av kjellerrom

 5     0
Heisan,
Jeg må isolere et rom med murvegger og tenkte kryssfiner ytterst. Rommet er under bakkenivå, 2 av veggene er mot jord og to vegger er mot andre rom. Må isolere tak også som er murt betongplate.
Kan jeg isolere rett på mur eller må det plast imellom? Må der også plast utanfor isolering mot kryssfiner?

   #1
 5,337     Tromsø     0
Hvis du søker finner du mye om dette på forumet.

Her er en kortversjon så du ikke setter i gang og gjør ting helt feil, og får dannet masse kondens og mugg i veggene:
- Plast bør være på utsiden av muren. Knotteplast, slik at du får et ventilerende lag mellom mur og plast.
- Ikke bruk plast innvendig på vegger der mesteparten av veggen er under bakkenivå.
- Isolasjon bør også helst være på utsiden, eller i alle fall mesteparten av isolasjonen på utsiden. Dette forutsetter graving, kan kombineres med å legge ny drenering.
- Om du isolerer innvendig, ikke isoler for mye. 5cm kan gå bra. Monter gjerne stendere med en liten luftespalte mellom ny isolert innervegg og mur.


Litt lesestoff:
http://byggmesteren.as/2012/10/15/folk-flest-vil-isolerer-kjelleren-feil/
http://www.glava.no/bygg/isolering-av-kjeller/isolering-av-kjellervegg/
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 5     0
Takkar for det!
Rommet skal brukes til vinkjeller så der vil ikke bli aktive varmekilder i rommet. Håper også å slippe kjøleaggregat ved å isolere mot varme rom. I rommet står der i dag en oljebrenner men den skal ut.
Trur taket og dei to veggene mot varmere rom blir viktigast å isolere i så måte. Synest skissen fra Glava var forståelig med isolasjon direkte mot mur og litt avstand på standere inn mot samme muren. Deretter plast og så plate. Rommet er tørt.
   #3
 5,337     Tromsø     0
OK, dersom det isoleres for å holde rommet kaldere enn resten av kjelleren, vil jeg tro at det trenges kun å isolere de innvendige veggene mot varmere rom. Om du skal ha plast eller ikke i disse veggene vil jeg ikke ta standpunkt til, men hvis du skal ha det, skal den være på den varmeste siden av isolasjonen.

Siden varme stiger, antar jeg at det er like lurt å ikke isolere himlingen, slik at du heller får overflødig varme overført til første etasje.

Hvor mye temperaturvariasjon tåler vinen? Vil en alminnelig kjellertemperatur i uisolert og uoppvarmet kjeller som varierer mellom noen kjøleskapstemperatur om vinteren til 10-15 varmegrader om sommeren være akseptabelt?
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 5     0
Jeg monitorerte temperaturen i sommer med oljebrenner av og den låg på maks 16.2 grader (og mellom 80 og 85% luftfuktighet) med maks utetemp på 23 grader. Har ikke målt på vinterstid men den kommer ikkje lenger ned enn 8-10 grader, selv med -15 grader ute, i andre rom i kjelleren, også disse f.t. uisolerte.
For vinen sin del går rolige svinginger mellom 4-5 og 17 bra med ideell lagringstemperatur på 12-13.
   #5
 38,296     Lillestrøm kommune     0
2 vegger under bakken, det betyr at det aldri anbefales plast i utlektet kledning på innsiden, hverken på inn eller utside av isolasjon. Det er ellers som gitt over viktig å ikke isolere for mye og deretter pleier de i tillegg å anbefale så diffusjonsåpen kledning som mulig.  Jeg er derfor litt urolig for valg av kryssfiner, men er ikke sikker på hvordan dette er iht annen plate kledning. (Trepanel er vel det som er mest diffusjonsåpen).
  (trådstarter)
   #6
 5     0
Ok, da dropper jeg plasten.
Hadde tenkt kun 5 cm med isolasjon, regner med det er nok. Vedr. valg av kryssfiner så var det gjort kun av praktiske hensyn - kan gjerne montere trepanel om det gir en bedre konstrukjson. Der kommer en slags form for vinreoler utenom - må egentlig berre ha noe å feste disse i.