7,821    14    1  

Lekter dere ned fra takstoler mot kaldloft ?

 650     Trondheim     0

Hei.

Jeg har en etasje med selværende takstoler mot kaldloft. Etterhvert skal jeg ha både ny himling og ny etterisolering så dagens himling skal rives, rubbel og bit. For downlights har jeg lurt på å feste de rett i takstolene for å ha spotter som sitter litt opp i kassa (ofte sett i butikker). Dvs at de bygger litt opp mot loftet.

Jeg vil ikke lekte ned pga takhøyde så har tenkt at med skikkelig kasser så kan jeg heller bare isolere rundt og på toppen disse når jeg legger ny isolering. Ser dere noen teoretiske/praktiske problemer rundt dette, antatt at dampsperre festes skikkelig rundt alle bokser. Alle pærer vil selvfølgelig være LED så ikke voldsomt med varmeutvikling.


Mvh
Kristian

   #1
 1,231     Bergen     0
Jeg ville ikke turt å anta at dampsperre festes godt nok rundt alle bokser. Hvis du vil ha downlights, så ville jeg lagt dampsperre rett på takstoler, og så lektet ned 5 cm og lagt alt av downlights og trekkerør i det nedlektede laget (og så antar jeg at du har minst 10 cm isolasjon mellom takstolene).
  (trådstarter)
   #2
 650     Trondheim     0


Hei

takk for svar. Da mener du at det teoretisk sett ikke er noe problem å gjøre det slik men som du sier og som jeg forstår så blir tett dampsperre en utfordring. Ingen umulighet sikkert siden det begynner å komme bokser og koblingmateriell som er beregnet på dette. Skal uansett ikke pepre taket men bare ha noen få punkter Smile takk for svar og evt andre innspill
   #3
 6,705     Akershus     0
Om du er litt nøyaktig er det ikke noe problem å få dampsperren tett rundt boksene. Begynn med å trekke dampsperren stramt over det hele. Deretter finner du frem Stanley-kniven og skjærer ut hull som er litt mindre enn boksen. Tre plasten forsiktig ned over boksen. Nå slutter den tett inntil rundt hele boksen. Som avslutning taper du plasten til boksen med dampsperretape.

Tørrtren gjerne med et stykke plast og en boks på forhånd Smile
  (trådstarter)
   #4
 650     Trondheim     0


Hei Cheffen

Ser idag du diskuterer lignende temaer på andre tråder også faktisk. Du virker like positiv som meg og er vel enige om at en nøyaktig og hardarbeidene optimist kan få til dettte.

Er det ellers noen andre som ser noen problem at det et isoleres rundt trekkerør og bokser ? Det gjøres det kanskje uansett når man lekter ut 48mm på vegg også etter at dampsperren er på plass ?

Mvh
Kristian
   #5
 6,705     Akershus     0
Tenk positive tanker. Si positive ord. Gjør positive handlinger. Og det positive gror! :D

Nok poesi! Det enkleste og minst "risikofylte" er selvsagt inntrukket dampsperre. Da er det bare å smekke opp bokser og trekke rør uten å bekymre seg for dampsperra. Men dersom du har det som meg, uten mulighet til å ofre flerfoldige centimeter til ned-/utlekting, er det ikke etter mitt syn noe stor grunn til bekymring så lenge man tetter ordentlig rundt bokser og annet som må bryte dampsperra. Du har sikkert også fått med deg at det finnes elboksmansjetter.

Jeg har lest noe om at trekkerør/kabler ikke bør ligge langt inni isolasjonen/være omkranset av for mye isolasjon. Jeg tok dette opp med elektrikeren jeg bruker i forbindelse med at det skulle trekkes kabler under et gulv (jeg rettet av/hevet et gulv og det passet bra å legge kablene i rør på det opprinnelige gulvet, under de nye bjelkene). Svaret jeg fikk da var at dette var det tatt høyde for. Jeg regner med det handler om dimensjonering av kabel og vern.

Og ja, det er vanlig å isolere den biten man lekter ut. Så sant man har riktig forhold mellom varm og kald side, altså følger "1/3-regelen"
   #6
 6,705     Akershus     0
Jeg må få legge til at jeg først nå så at det var tale om downlightbokser, jeg har tidligere tenkt at det dreide seg om vanlige elbokser. Det er ikke sikkert dette gjør det vanskeligere å få dampsperra tett, men jeg har ingen erfaring med det. Så jeg kan ikke lenger være skråsikker på at det er uproblematisk Shocked
   #7
 3,955     0
Hvilken himling er det du skal ha da? Som regel når man monterer takplater, bør man lekte ned under takstoler uansett. Da med lekter på 23x48 el.tilsv. Går du opp til 48x48 får du som regel plass til DL-kasser under fuktsperra og er kvitt store deler av problemet. Dersom du skal ha en spesiell type DL kan det være du må opp med en dypere boks....

  (trådstarter)
   #8
 650     Trondheim     0

OK, takk

paneltak skal ned og erstattes med moderne gips, he he Smile har antatt at dagens tak er spikret rett i takstoler men kanskje verdt å sjekke ut fra hva du sier. Er jeg heldig er det en liten lekt der som gjør det mulig å lekte ned 2-3cm uten å komme under 240cm takhøyde.

   #9
 911     Hordaland     0
Hva er egentlig grunnen til at en skal/bør lekte ned hvis en monterer takplater?
Spør siden jeg skal til å montere fuktsperre selv i loftsetasjen.
   #10
 3,955     1

Hva er egentlig grunnen til at en skal/bør lekte ned hvis en monterer takplater?
Spør siden jeg skal til å montere fuktsperre selv i loftsetasjen.


Det er meget vanskelig å få festet takplater ved kun montering på taksperrer. Det bør på de fleste takplater monteres langsgående lekter slik at takplatene får godt feste. Har en jobb hvor jeg ofte kommer inn på saker hvor ting blir gjort feil - og at vi da ser konsekvenser av ting som ikke er gjort "by the book".

Ved panel kan man spikre dette direkte på takbjelkene da dette går finfint å montere på cc60.