392    5    0  

Lydisolerende sekundær himling i kjeller hybel, hvordan "feste" sekundær bjelkene?

 2     0
Hei!
Driver å lager en kjellerhybel i en enebolig fra 59. Solid grunnmur og murte vegger rundt hele hybelen som sekundærbjelkene for gipstaket skal ligge på.  Det er rel. godt om plass oppå muren. Spennet er 3.3m så jeg går for 48x98 bjelker. Jeg har forstått det slik at man sager ut et lite hjørne i hver ende av bjelken som står for senkning i forhold til takbjelkene (anbefalt 20mm, kan man spare litt her?). Hvordan "fester" man bjelkene på best måte på muren? Hvis de bare ligger løst oppå muren blir det kanskje litt klønete etterpå mens gipsen skal monteres? "Kubbe" (tror det heter slik) opp mot bestående primær bjelkene ødelegger vel noe av den lyddempende effekten?  
Bestemt meg for sekundærbjelker siden jeg ikke har så mye takhøyde å ofre..
Takknemlig for tips!

   #2
 1,519     Akershus     0
Antagelig fordi man med lydbøyler lettest lekter på tvers og da må man bygge ned nesten fem cm, mens med sekundær bjelkelag lager man ny bæring parallellt og det holder med to cm.
   #3
 38,286     Lillestrøm kommune     0
En kan henge bærelektene for taket i lydbøyler som står mellom bjelkene da kan en klare å få nye himlingen bare en cm eller to lavere enn dagens himling. Det er forskjellige typer fester for lydbøyler

Hvor effektivt det er å legge et nytt bærende tak som ikke er i fysisk kontakt med bæring av gulvet over vet jeg ikke, det er vel dette TS lurer på og hvordan han evt fester dette. Det må ikke være i kontakt med dagens bjelker
  (trådstarter)
   #4
 2     0
Hei! Takk for svar!
Grunnen til at jeg velger sekundær bjelkelag er hovedsakelig på grunn av at jeg vil spare noen cm i høyden. Spennet er ikke så voldsomt og bjelkene blir liggende på betong mur som jeg tror burde være optimalt for lyddempingen. Varianten med å henge opp lydbøyler mellom bjelkene for å spare plass høres litt omstendelig ut i forhold til arbeidet som skal for monteringen. Hvis jeg legger opp til 30cm cc mellom sekundær bjelkene så kan jeg kubbe dem opp mot hverandre. Det er 60cm cc mellom primærbjelkene. Det blir en god del materiale, men med mindre noen har en bedre ide så går jeg nok for den løsningen.

Jeg har fått høre at det er lurt å droppe downlights siden hullene i gipsen medfører mye "lydlekkasje". Bør man droppe hull for vanlig kabel / flexirør til hengende belysning også? Jeg har noen unger og bikkje som løper omkring i etasjen over og lager stort sett mye lyd, så lyddemping må bli så bra som mulig..
   #5
 2,987     Vestlandet     0
Alle hol i lydhimlinga vil punktera den og drastisk redusera effekten. mindre hol til kablar o.l. går som regel bra, dersom ein er nøyen med å fuga det heilt tett rundt babel o.l.

Det er og viktig at alle andre opningar, som t.d. mellom tak og vegg, vert fuga godt, og heilt lufttette.

Om du skal lekta inn/setja opp nye lettveggar, får du betre lyddemping om du festar sekundærbjelkelaget til veggane, som ikjen ikkje er i kontakt med originale veggar. Då byggjer du rom-i-rom. 

Førøvrig er den beste måten å dempa trinnlyd frå etasjen over å leggja trinnlydsplater under golvet i etasjen over. Det er stort sett alltid betre å dempa lyd ut frå eit rom, enn inn til eit rom.
Signatur