2,174    13    0  

Utbedring/ombygging av takstoler.

 4     0
Har en hard nøtt å knekke, og har brukt MYE tid på nettet for å finne ut av hvordan jeg skal få utbedret takstolene i et gammelt ombygd hus.

Taksperrene er forøvrig 48x198 på ca 1/3 av taket og 40x198 på resten.
Spenn fra vegg til vegg er 6m, takhøyde er 2,90m til ny undergurt.
Takvinkel er 16 grader

Vi rev gammel konstruksjon som så slik ut:
Utbedring/ombygging av takstoler. - Gammel konstruksjon.gif - RuneBygger
Blå streker var den "nye" himlingen, tipper sent 70-tall her, denne hadde seriøst heng, bygget av dårlig lasket 48x98 og fikk fra vegg til vegg med oppheng i taksperren.
Grønne streker var den gamle himlingen fra huset før ombyggingen, denne hang også i taksperren, samt en toppsvill fra den gamle ytterveggen.

Så vidt jeg og snekker-kompisen min kunne se, ga dette null bæring eller støtte til taksperrene, så dette ble fjernet.

Den lilla streken er en langsgående 48x98 på flasken i topp og bunn, med 48x98 fra takstol ned til den langsgående 48x98. Dette lot vi henge inntil videre.

Hadde en takstmann innom i forbindelse med en annen sak, og han bemerket at taket ikke kunne være bærende. Jeg forsøkte derfor å få tak i et selskap som kunne hjelpe meg med å utbedre konstruksjonen, men ingen firmaer ville ha det. Jeg fikk tilslutt tak i et firma som kunne beregne snølast etter at konstruksjonen var ferdig, men kunne ikke gi klare tegninger eller instruksjoner på hvordan dette skulle bygges.

Etter mye om og men, har jeg og snekkeren lagt en undergurt i 48*198, skrudd på siden av taksperrene, skjøter utført med 48*198 på 1m. "lilla" fra tidligere konstruksjon ble brukt til å holde på plass 48x198 mens vi rettet opp og skrudde og henger fortsatt i taket:
Utbedring/ombygging av takstoler. - Ny konstruksjon.gif - RuneBygger
Det store spørsmålet er: Hva er det beste alternativet for takstol fra dette utgangspunktet?
Har sett på W-stol, A-stol, "queen post" og "howe", men er veldig usikker på hva som gir det beste resultatet og sliter med å finne gratis-programmer hvor jeg får beregnet last osv.

Er det noen her som kan hjelpe?

-Rune

   #1
 38,273     Lillestrøm kommune     0
Overgurten din vil trolig knekke her med normal snølast så lurt å se på dette
   #2
 2,857     0
Over- og undergurter her vil nok holde godt om man lager en W-takstol av det. A-stoler har jeg ikke sett så mye tegninger av, så min personlige kompetanse på den typen er minimal.

Jeg sitter med en tegning på W-stol foran meg nå; 10m (betydelig mer enn trådstarter, m.a.o.) spennvidde, 18* vinkel, 36(!)x198 overgurter, 36x148 undergurt, 36x98 strekkstag (fra møne og ned i undergurt, på ca. 1/3 og 2/3-deler av spennet) og 36x73 trykkstag (fra samme punkt på undergurt og opp ca. midt på overgurt).

Dette er riktignok med C30, ikke C24 som trådstarter sikkert har brukt, men mitt tak er jo nesten dobbelt spenn også... Utnyttelsesgrad på virket 71% på overgurt, 83% på undergurt, 42% på 36x98 og 82% på 36x73.

Snølast, ja: 5kN/m2. Om jeg forsto tegningen rett er nyttelast (taktekning) på 500N (ca 50kg), men det var litt uklart. I alle fall tekket med bølgeblikk i mitt tilfelle.
  (trådstarter)
   #3
 4     0
Kan ikke fatte hvordan det har holdt alle disse årene... Og spesielt med den siste vinteren og den mengden snø som var.
Tror det holder mye bedre nå med den nye undergurten, presset på veggene og faren for at det bare sklir ifra hverandre i toppen er betydelig mindre.

Men jeg kan ikke lukke konstruksjonen slik som den er nå og satse på at det holder, må nok ha noen avstivere, men spørsmålet er hva som er enkelt å bygge og holder på permanent basis.

Tok et par bilder når jeg var innom og sjekket varmen nå:
Utbedring/ombygging av takstoler. - 20181218_220817.jpg - RuneBygger
"haneplanken" i dette bildet henger sporadisk på noen av stolene, nærmeste undergurt henger på "feil" side for å beholde avstand mot pipa.

Utbedring/ombygging av takstoler. - 20181218_220808.jpg - RuneBygger

-Rune
  (trådstarter)
   #4
 4     0
Takk for svar Inge79!
Det stemmer at jeg har brukt C24, og målet er å overdimensjonere alt. Legger inn godt med marginer siden det bygges på eksisterende konstruksjon, og ikke 100% perfekte vinkler og kutt slik det blir på takstolfabrikken.

Sliter også med å bygge alt på 1"plan" siden det er varierende tykkelse på overgurtene og derfor ikke får brukt hullplater på de.

Vet ikke hvor stor effekt 48x98 trykkstaget på midten har alene, men tenker meg frem til at trykket på undergurten kan blir for stort her om den står igjen alene?

-Rune
   #5
 38,273     Lillestrøm kommune     0
For å presisere så var det dagens løsning jeg mente ville knekke, hvordan en dimensjonerer W takstoler går ut over hva jeg kan men er jo enig med at det vil bære betydelig mer
  (trådstarter)
   #6
 4     0
Enig med deg og HSt, ikke holdbart i det hele tatt slik det er nå.

Noen som vet hvor viktig det er å treffe på 1/3 og 1/4 når man setter trykk- og strekk-stagene?
Skjøtene gjør det vanskelig med hullplater..

-Rune
   #7
 15,389     0
Takstoler er normalt festet sammen med beslag.  Da blir de "makne" på begge sider.  Er redd for at ved siden av skjøtene dine gir litt ekstra utfordringer.  Det holder ikke med 3 spiker i sammenføyninger (som eksempel, vet ikke hva du har brukt). Skrues det må det iallefall være konstruksjons skruer men er litt redd at sammenføyningene er vanskelige å beregne. 

   #8
 25,356     Akershus     0
Kanskje du finner noe her: https://www.byggforsk.no/dokument/406/takstoler_av_tre_for_smaa_spenn_til_framstilling_paa_byggeplass

Ellers, her er overgurten i 48*198 så langt jeg forstår? Lysåpning pr spenn 3000mm. En kraftig hanebjelke som hjelper mye.

Tror ikke det skal så mye mer til før dette står. Dog, synes det var få spiker i laskene.
Signatur
   #9
 2,857     0
Ellers, her er overgurten i 48*198 så langt jeg forstår? Lysåpning pr spenn 3000mm.

Sånn apropos det, så er spennene på overgurt på den mye større takstolen jeg refererte til over på 2576 og 2745.
Sammenlignbar lengde på hans overgurt er jo noe mer enn 3000, med tanke på vinkelen.

I de tider spikerplater ikke var vanlige, så la man gjerne dobbel undergurt (tynnere 1"-bord) med overgurt og diagonaler i midten. Samt bord, kryssfinerplater eller stålplater med egentilvirkede hull(!) som "spikerplater" i møneknuten.

Sjekk evt. også byggdetaljblad A525.833, "W-takstol med spennvidde 8,10 og 12m. Framstilling på byggeplass". (Dimensjoneringstabellen der går riktignok ikke lenger enn snølast 3,5kN, med mindre det er revidert senere enn min papirkopi...)

Skjøt av undergurt i detaljbladet over er ganske voldsom; for en stol på 8m med 3,5kN snølast er det angitt to bolter på M20 på hver side av skjøten, montert med fire dobbelsidige bulldoger. (dobbel undergurt med lasken i midten.)

Jeg ville kanskje vurdert å fjerne en av laskene (latt den i plan med overgurtene være) og i stedet satt inn dobbel undergurt (skjøtt som antydet over, så lasken blir i midten), for å få enklere og mer solide sammenføyninger.
   #10
 25,356     Akershus     0
Nå er ikke bjelkebøying mitt fag, men fra eldgamle dager synes jeg å erindre at det ikke er bjelkens lengde, men lysåpninge som bestemmer nedbøyningen ved vertikal last? Mulig jeg tar feil!
Signatur