17,354    25    0  

Hurtikobling for vannrør til kulegrill....

 27     0
I kulegrillen min har jeg lagt ei sløyfe med 10mm kobber rør, og denne kobler jeg mellom retur fra (de hjemme-mekka) solfangerne mine og bassenget, som som gir en fin ekstra lunk..

Jeg kunne tenkt meg en type hurtigkobling for disse slangene/rørene slik at det blir litt enklere å koble av/på etter behov...

Noen ideer om hva som kan være brukende her? Det er jo ikke mye trykk det er snakk om, men når det ikke sirkulerer vann så blir jo temperaturen ganske høy.

Hurtikobling for vannrør til kulegrill.... - Grill med vannsløyfe_1.jpg - ketilm

  (trådstarter)
   #2
 27     0
I de tilfellene hvor det ikke kjøres vann i kobberspiralen vil jo temperaturen bli en del hundre grader på rørstussene.
Mer enn nok til å både smelte både plastslanger og Gardenakoblinger...
Ebe
   #4
 4,452     Vestlandet     0
Haha, den her var herlig! Smile Hvordan får du sirkulert vennet?
Signatur
   #5
 8,022     Bærum     0

I de tilfellene hvor det ikke kjøres vann i kobberspiralen vil jo temperaturen bli en del hundre grader på rørstussene.
Mer enn nok til å både smelte både plastslanger og Gardenakoblinger...


Ser poenget  Wink Du skulle hatt noen stusser på kobberrørene som gardenakoblingene kunne smekkes på i så fall. Men da må man vel lage til noe selv..
HSt
   #6
 37,944     Lillestrøm kommune     0
Tynne rustfrie rør leder dårlig varme (hvis de er tomme for vann) så kanskje skjøte innpå en bit med slik på Cu-røret før flekskobingene dine ?

Hva skjer når Cu røret er 200grader og du fyller det med vann ?  Er det en HMS case for FrodeS  Wink ?
Siste redigering: Tuesday, July 9, 2013 6:12:46 PM av HSt
   #7
 22,342     Akershus     0
Jeg så Biltema hadde noen aluminiums koblinger man kan feste på kraner. De kan sikkert brukes, men det finnes en grense for hvor mye du kan varme dette.

   #8
 914     Østfold     0
Hei, dette var en helt genial Reodor Felgen oppfinnelse!!!

Hvordan får du vannet til å sirkulere? Er det en pumpe et eller annet sted her?
  (trådstarter)
   #9
 27     0



Hvordan får du vannet til å sirkulere? Er det en pumpe et eller annet sted her?



Jada, det er ei pumpe her.
Den sender vann opp til solfangerne på taket, og returen for èn solfanger går gjennom rørsløyfa ved behov - altså når det er fyr i grillen.