426    8    0  

Klargjøre gulvflater for vannbåren varme

 8     0
Vi bytter ut oljefyren og legger vannbåren varme i hele 1. etg i hus fra 1987.

Jeg tror jeg kanskje har vært litt naiv i forhold til dette arbeidet og trenger råd og tips.

Total flate som skal legges varme i er ca 95 m2.
I dag er dette 7 rom som skal bli til 5 rom.

Rom 1 (tidligere soverom ca 25 m2) Gulvflate laminat med varmekabler under. Gulvet ligger ca 5 cm lavere enn de andre rommene.
Rom 2 (gjesterom) Laminat uten varme - skal bli en del av rom 1
Rom 3 (mellomgang) Fliser uten varme under - skal bli en del av rom 1
Rom 4 (Hall med åpent trapperom) Fliser med varme under
Rom 5 (kontor) Laminat uten varme
Rom 6 (sluse til garasje) gummigulv som føles rett på betong
Rom 7 (Bod) Laminat uten varme

Jeg så for meg å:
1. Fjerne gulvflater og varmekabler
2. Pigge gulv 5 cm ned (altså ned til nivå rom 1 har i dag)
3. Legge armeringsnett og stripse fast 16mm rør
4. Støpe 5 cm betong
5. Polere betong som endelig flate

Dette ville gitt ca 3 cm betong over rør.

Nå begynner jeg å tro at det ikke er så enkelt...
De som ev skal komme med betongen sier at de anbefaler 7-8 cm betong.

Det er jo vanskelig å si hva vi støter på når vi begynner å pigge.

Er det sannsynlig at vi må inn med noe isolasjon her?
Kommer jeg ned til tidligere isolasjon som må erstattes?
Hvis ikke - skal jeg da "klosse opp" armeringsnettet 2-3 cm?

Hvordan har dere andre gjort dette?
Jeg er takknemlig for alle råd og tips.

   #1
 92     akershus     0
Jeg brukte isopor med rutertegnet på la røra oppå og brukte spesial kamper til å holde dette nede.Fylte vann i røra,fikk firma til å legge avretnigsmasse over hele flata 3cm overdekking.
   #2
 38,321     Lillestrøm kommune     0
Pigges det som beskrevet så kan en være gjennom sålen i verste tilfelle. Men er det støpt gulv mellom kjellermurer så kan dette være fornuftig også, få på plass isolasjonen som kanskje mangler. Dette at gulvene er i ulik høyde får meg til å tro at det er noe spesielt med noen av disse rommene.

Har TS armert støpt såle som er støpt før veggene er satt opp så kan det være fare for overbelastning hvis en pigger ukritisk. Veggene står da med full vekt av huset på sålen. Mitt hus fra 87 har det slik til tross for at godkjenne tegninger viser noe annet.

TS bør tenke på Radon også hvis en pigger seg ned/gjennom.
  (trådstarter)
   #3
 8     0
Tusen takk for svar.

Har kommet litt lenger - og skjønner kanskje noe mer Smile

Rom 1 har ca 4 cm med plate, fuktsperre, varmefolie og laminat over betongstøp
Rom 2 - her er det bygget opp med stendere og glava under laminat - 10 cm ned til støp
Rom 3 - samme som rom 2, men fliser. 10 cm ned til støp

Jeg tenker at dette er en fin oppdagelse for min del. Og lurer på om jeg kan legge 3 cm isolasjonsplater og så klosse opp armeringsnett med stripsede rør slik at rør ligger ca 3 cm under endelig gulvflate.
Dette vil jo gi ca 7 cm støp i betong.
Høres det fornuftig ut?
Er det for lite isolering?
Skal det en fuktsperre inn her? Under isolering? Over isolering?

Resten viser seg å ha en variasjon på 6,5 - 9,5 ned til støp. Her må vi altså pigge litt for å komme ned til en total på 10 cm.

jeg skjønner at det kan være lurt med tykkere isoleringsplater, men jeg vil jo helst ikke høyere enn det gulvflaten er i dag og jeg vil også pigge minst mulig. Samtidig vil jeg at det skal bli bra.

Tilleggsspørsmål: Hva betyr kuldebro?
   #4
 38,321     Lillestrøm kommune     0
Kuldebro er et punkt der det er dårlig med isolasjon mellom ute å inne, et sted i vegg eller tak der kulde føres innover i huset. (derav navnet). Det kan vær en ståldrager over en terassedør som pga tykkelsen er vanskelig å isolere Men med betong o.l. så finnes det også mange andre kuldebroer.

   #5
 1,778     Norge     0
Å legge gulvvarme i ett hus som ikke er bygget for det, er nok veldig uøkonomisk. Ta å legg varmerørene i tak eller vegger. Da helst innervegger. Grunnen til at jeg sier dette er at mye av varmen vil lekke nedover ved dårlig isolasjon i gulv. Legger dere dette i tak vil varmen i verste fall lekke oppover til andre etasje. Altså ingen ting av varmen går tapt. Dette temaet blir mer og mer vanlig. Men husk på at det må være godt isolert og varmeflaten må være stor.
Men tenk dere litt om før dere absolutt skal legge varmen i gulv. De nye klikkvinyl med kork underside er supre til å legge på gulv for god komfort.
Les litt om temaet her: http://www.sintef.no/siste-nytt/tenk-langsiktig-om-boligoppgradering/
og google denne Vannbåren tak- og golvvarme - SINTEF
Siste redigering: Thursday, September 29, 2016 9:03:31 PM av Bluesman
  (trådstarter)
   #6
 8     0
Prosjektet går framover, men jeg har fortsatt mange spørsmål.

Gulvflater i rom 1, 2 og 3 er fjernet.
I rommet som lå lavest (rom 1) var det 2 cm avrettingsmasse, fuktsperre, elektrisk varmefolie og laminat.
Rom 2 og 3 hadde 5 cm stendere med Glava i mellom, sponplater og henholdsvis flis og laminat. Totalt 10 cm. Her var det ingen fuktsperre (og ingen tegn til fukt)

Rom 1 har derimot tegn til fukt i gulvet mot en yttervegg. Det er ikke sopp.Ingen tegn til fukt i laminaten jeg fjernet.
Veggen der fukten sees, vil dreneres og etterisoleres sommeren 2017, men ingen mulighet til å gjøre det før dette.

Alle disse gulvene har alltid føltes varme (også de uten elektrisk oppvarming).
Høyde under tak vil endelig bli 223 cm, så det er fint om gulvet kan begrenses til de opprinnelig tenkte 10 cm.

Så tilbake til gulvvarmeprosjektet Smile

Jeg holder foreløpig på planen med følgende oppbygging:
30 mm xps
Fuktsperre
Armering på armeringsstoler
Feste 16 mm rør til armering
Betong på litt under 7 cm som gir 3 cm betong over rør.

Men jo mer jeg leser her inne - og ja jeg har lest mange tråder som berører dette - jo mer forvirret blir jeg... (kan være bare meg altså... Wink)
Også lest meg opp hos SINTEF.

Kan XPS legges på betong med noe fuktighet?

Noen foreslår å feste rør under armering.
http://www.byggebolig.no/b147/vannror-over-eller-under-armering
Dette skjønner jeg ikke helt rent praktisk. Har også lest at noen foreslår en armering til over rør. Noen synspunkter på dette?

Leser også at noen mener man burde ha mer enn 3 cm betong over rørene for jevnere varme. Noen erfaringer her?

Hvordan skal jeg klare å holde fuktsperren hel når det over denne skal; armering, legging av rør (med meg gående rundt for stripsing av rør) og betongarbeidere som må gå på det for å sprøyte ut betongen?
   #7
 38,321     Lillestrøm kommune     0
Hvis det er betong i bunn så ville jeg lage så mye isolasjon jeg kan, lagt sporplater med isolasjon oppå der, lagt varmefordelingsplater, rør og lagt flytende guv på dette uten støp.

30mm isolasjon er veldig lite.

  (trådstarter)
   #8
 8     0
Utfordringen ligger også i at dette er rom/flater som jeg helst vil ha "harde" gulv i, og optimalt polert betong på halvparten av total flate og vinyl på resten (min arbeidsplass i huset)

Nå som "betongmannen" har sluttet å svare på telefonen, tar jeg det som et klart tegn på at fliser kanskje kan være en løsning... Sad