4,075    5    0  

Avtrekk fra kjøkkenvifte på samme spirorør som teknisk rom?

 104     0
Se illustrasjon, vil det fungere greit å koble avtrekket fra teknisk rom på spirorøret som kommer fra kjøkkenvifta, eller vil man da risikere å få matos inn på teknisk rom? Evt vil et enveisspjeld (eller hva det heter) ved blå markør hindre dette?
Avtrekk fra kjøkkenvifte på samme spirorør som teknisk rom? - ventil.jpg - striky

   #2
 142     Sogn og fjordane     0
Regner med at ventilasjonssystem/varmeveksler uansett er så tett at du ikke får matlukt på teknisk rom.

Ville montert egen motor for ventilatoravtrekk på kaldloft, kun for kjøkken.

Egen kanalføring (spiro) for å ikke legge igjen alt matfett i ventilasjonssystemet. Motor på kaldloft for å få mindre viftestøy på kjøkken.

Sier dette uten å ha satt meg veldig mye inn i balansert ventilasjonssystem...

Kan vel være en mulighet å koble ventilator på utluft som du skisserer... :)

  (trådstarter)
   #3
 104     0
Det er bare teknisk rom som får mekanisk utlufting, resten i huset er passivt i form av veggventiler. Mao vil det gå et spirorør inn til teknisk rom som trekker inn kaldluft fra utsiden av huset, og et spirorør ut igjen som transporterer varmluft ut for sirkulasjon. Røret fra kjøkkenvifta går uansett gjennom det tekniske rommet, så det hadde vært enkelt å bare kjøre utlufta inn på dette. Alternativt får jeg kjøre to rør ut fra teknisk rom ut i friluft, hvor det ene er fra kjøkkenvifte, og det andre fra teknisk rom.

Når det gjelder kanalvifte til det tekniske rommet, bør jeg montere dette på tilluft eller avtrekkssiden? Dvs bør vifta monteres for å suge kaldluft inn eller å blåse varmluft ut?
   #4
 142     Sogn og fjordane     0
Litt kjapp slutning :-\

Ville nok satset på avtrekksiden. Bør vel ha undertrykk på teknisk rom?

Er ikke så negativ til å kombinere dette med avtrekksvifte. Forutsetter at du klarer å få en fornuftig styring med veksling av spjeld og viftehastighet Smile
   #5
 346     0
Har du mulighet til to separate rør, kjøkkenvifte og teknikkrom, ville jeg gått for den løsningen. Fordelen er at du kan benytte deg av en tradisjonell kjøkkenvifte og ventilasjonen av teknikkrom trenger bare en liten kanalvifte som ikke koster allverden, en varmeflytter feks. Bruk min. 125 spiro til kjøkkenvifte.
Signatur