5,093
37
7
Gjærsagen slår ut sikring. Kun av og til.
1,459
Trondheim
0
Her et litt irriterende problem. I garasjen har jeg en 16A kurs, (ikke sjekke hva slags sikring) dette skal i være mer enn nok til min GCM8 kapp og gjærsag. Men av og til så hender det at sagen starter og går i et tidel før sikringen ryker. Slår jeg på sikringen igjen kan det fungere resten av dagen. Tips til hvor jeg starter feilsøk?
Signatur
En enkel løsning kan være en lenger skjøteledning. Da blir det litt høyere motstand, og strømmen går ned tilsvarende.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Dette var en interessant måte å tenke på og jeg sier ikke at dette er feil. Men i mitt beskjedne (elektriker) hode så får jeg det ikke til å stemme. Du legger til en motstand til kretsen. Det vil legge seg en spenningsverdi over motstanden som igjen trekker en effekt. Dette gir igjen et strøm trekk som ikke ville vært der uten motstanden.
Du får også mindre spenning over sagen som igjen da vil svare med å trekke høyere strøm. Så i mitt hode må regel være å ha minst mulig skøyteleding.
Svar til TS; den sagen trekker vel 1600W. Høye startstrømmer eller ikke, dette skal en 16Aa kurs klare enkelt. Du må ha andre ting på kursen som spiller inn. Ventilasjonanlegg etc.
Ohms lov.
Det skal sies at selv om Ohms lov i høyeste grad gjelder, så står anvendelsen litt for fall. F.eks. vil de fleste led-pærer kompensere lavere spenning ved å trekke høyere strøm. Lyset og effekten blir den samme, og om motoren på kappsaga også oppfører seg på samme måte, så er jeg enig med deg i at mer motstand i kabelen vil bidra til HØYERE effekt gjennom sikringen. Det tror jeg ikke den gjør.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
En skjøteledning kan være nok, men ikke opprullet.
Ad LED-lys med elektronikk. Lysmengden fra LED er bestemt av strømgjennomgangen. Dersom elektronikken setter strømmen konstant, vil en ikke fra sikringen se om det er en skjøteledning mellom lampe og sikring, strømmen er den samme.
Satte så spyleren over på en annen 10 amperes kurs, men med sikring med C-karakteristikk. På denne kursen fungerte spyleren uten et eneste problem med flere start og stopp.
Er rimelig sikker på at det er tilsvarende problem med din sikring.
Du kunne kanskje få guttungen til å stå og holde fast hendelen på sikringen så den ikke får anledning til å slå ut under oppstarten.
Da jeg var guttunge fantes det praktisk talt bare sikringspropper; automatsikringer var ikke kommet til private hjem. På "Gnukk og fil"-linja på yrkesskolen lagde praktisk talt samtlige elever et par kompakte messingsikringer i metalldreiebenken. (Nei, det var ikke med lærernes velsignelse.) Vi tro at karateristikken for dem lå ganske langt ut i alfabetet...
(For ordens skyld: Jeg har aldri hørt om at noen har brukt messingsikringene. Det ville nok ført til en betydelig avkorting av forsikringsutbetalingen etter brannen!)
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.