Kjøper du den fra UK er nok kontakten på sugeren Engelsk, ja.
Sjekk om det faktisk lønner seg, dette blir en stor pakke og ganske dyr frakt, det er fortsatt juletilbud hos Motek på både sag og suger. I Moteks tilbud på sagen er det også med to styreskinner, det kan være kjekt å kunne kappe lengre enn 140 cm.
Sagen har plug-it-ledning så du kan også kjøpe en Festool-ledning i Norge til et par hundrelapper(?) eller bytte støpsel på den medfølgende.
Det er ikke toll på verktøyimport. Du må selvsagt betale mva, de gangene jeg har brukt axminster er det TNT som har levert på døren, de ordner alt og så dukker det opp en faktura i posten. Alternativt må du første gang betale før utlevering, det måtte jeg, men senere har de lagt ut og sendt meg regning. De har tatt et gebyr på 100 kroner alle gangene. Husk på at de kun leverer i arbeidstiden, så det kan lønne seg å oppgi jobbadressen. Om du følger med på sporingen går det an å ringe de og avtale utkjøringsdag, jeg fikk i alle fall til det greit. I det store og hele var TNT ganske serviceinstillte synest jeg, men kun basert på noen få forsendelser.
Siste redigering: Wednesday, December 28, 2011 7:18:08 PM av rolfy
Noen som så `tid for oppussing` på tv2 i går? Han snekkeren som de har pleid å bruke er byttet ut med en ny. Han gamle var jo DeWalt sponset virket det som. Han nye snekkeren derimot bruker Festool fra A-Å. Det var Planex,Kapex,Festool dykksag,Festool bordsag,Festool støvsuger,systainer og Festool driller om hverandre. Festool addicted altså
Noen som har erfaringer med ett 5 kw. Aggregat 3 fase? Tenkte å forsyne vvtank, kjøl/frys og litt lys. Tenkte 3 fas da garasjen og til huset har 3 fas.
Ved nyttårstider ble jeg den stolte eier av Festool verktøy. En Cleantex CTL 26 og en DOMINO DF 500 Q-Plus ble det i første omgang. Kjøpte også en Dustdeputy Syklon til støvsugeren. Ble spesielt imponert av Domino'en ,for ett verktøy ! Skal ganske snart bestille noen greier fra det store utland og lurer i den forbindelse på om ett hepa filter til støvsugeren er noe jeg bør ha. Prisen er selvsagt til å få hakeslepp av, så spørsmålet mitt til dere er om dette har noe for seg ? En støvsuger greier naturligvis ikke å samle inn 100 % av støvet fra gjærsag, bordsag ,fres o.l så er litt i tvil om hepa filteteret er bortkastede penger, hva mener dere ?
Da er første etasje i residensen straks ferdigprossesert. Mye grønnsort herlighet i aksjon. En kjapp oppsummering:
- TS55 med styreskinner: Vil heretter aldri skjønne hvordan man gjør noe uten en dykksag - Domino: Einfach genial, brukt den til alt som skal skjøtes og settes sammen. - Kapex 120: Rimelig nok den som er mest brukt. Presis som fy, men KS-sidebordene kunne godt vært litt mer stabile. På en annen side er de greie å pakke sammen og ta med seg. Også veldig kjekt med justerbart anslag for repetitive kutt, samt måleskala på sidebordene - Rotex 150, 90 og PS400. Ikke brukt veldig mye så langt, men effektive, lite vibrasjoner og kjekt at 90-en kan gjøres om til trekantsliper. En dreven interiørsnekker med mye Festool var veldig imponert over PS400 og sa han skulle kjøpe seg en sporenstreks etter å ha lånt den litt hjemme hos meg. - OF1400. Ikke brukt nok til å ha en bastant mening om den, men oser absolutt kvalitet av den. Skal frese mer senere, har kun brukt den til å avrunde kantene på noen MDF-plater så langt. - CTL 22 og 26. Støvsuger er et must, jeg er også veldig glad for å ha to - en permanent på Kapexen og en til de andre maskinene samt generell støvsuging. Utskiftbar pose er litt terninkkast tre, ikke så veldig morro å tømme en slik en. Fulgte med på 22-en som jeg kjøpte brukt. Har aldri vurdert det til 26-en, det er også en grense for hvor mange poser det går til privatbruk. En dust deputy ville nok være en bedre investering i så tilfelle om det funker som avertert. - MFT/3. Møye pæng for et bord, men jeg har blitt avhengig. Systemet med spennelementer, topplate som kan sages i, mulighet for å feste tviner fra undersiden, vinkelanslag, styreskinne som kan festes osv osv er svært behagelig. Ditto å slippe å jobbe på gulvet. Evig stabilt nok til det jeg har brukt det til, men selvsagt ikke på hvøvelbenk-nivå. Vurderte å kjøpe sidebord for å kunne montere dykksag og stikksag opp-ned, men droppet det og har heller ikke savnet det. - EHL-65. Kjøpte den fordi det "sikkert er kjekt å ha" men har endt opp med å bruke den veldig mye, det er tross alt ikke alt i et hus fra 1935 som er helt bent, og det må justeres litt her og der. Veldig presis og lettlest skala, gir svært pen overflate og null problemer med flising. 65mm bredde har også vært nok til mitt bruk. - T12+3 drill. Den skrumaskinen har brukt mest sammen med slagtrekkeren fra Makita. Den er tung til å være en 12V-sak, men kraftig nok til nesten alt og svært presis hastighetskontroll. Mange plusspoeng for eksenterchuck og vinkelchuck de få gangene det ikke går eller er svært lite praktisk uten. - Centrotec-kit. Helt greit og praktisk med alt på ett sted. Arvet settet, men hadde neppe kjøpt det selv ellers.
Verdt pengene? Så absolutt i mine øyne og lommebok. Systemtenkningen er genial og allle verktøyene har gjennomtenkte løsninger, er ekstremt presise og er en fryd å bruke. Det finnes sikkert alternativer som er mist like gode innimellom, men jeg er i alle fall storfornøyd.
Overkill? Tja. Med mine ferdigheter, eller mangel på sådann, har jeg gjort en del ting jeg neppe ville fått til eller fått like pent med annet utstyr. Kommer ikke til å selge noe siden det er mer som skal gjøres fremover og i et hus dukker det alltids opp noe.
Smått sjalu på den Ro90-en, Rolfy. Tror det blir neste Fes-maskin :)
Den er kjekk den, jeg valgte å kjøpe den fremfor en trekantsliper siden den er mer anvendbar. Kommer muligens noe dårligere til om det er trangt siden den er høyere enn en ren trekantsliper, men jeg har ikke vært i den situasjonen så langt. Jeg har imidlertid brukt 150-en betydelig oftere, men det er fordi jeg primært har slipt store flater med begrenset behov for å komme til i hjørner.
Sandpapir til alle maskinene er svært mye rimeligere i USA/UK forresten, men det visste du sikkert allerede.
Sjekk om det faktisk lønner seg, dette blir en stor pakke og ganske dyr frakt, det er fortsatt juletilbud hos Motek på både sag og suger. I Moteks tilbud på sagen er det også med to styreskinner, det kan være kjekt å kunne kappe lengre enn 140 cm.
Sagen har plug-it-ledning så du kan også kjøpe en Festool-ledning i Norge til et par hundrelapper(?) eller bytte støpsel på den medfølgende.
Det er ikke toll på verktøyimport. Du må selvsagt betale mva, de gangene jeg har brukt axminster er det TNT som har levert på døren, de ordner alt og så dukker det opp en faktura i posten. Alternativt må du første gang betale før utlevering, det måtte jeg, men senere har de lagt ut og sendt meg regning. De har tatt et gebyr på 100 kroner alle gangene. Husk på at de kun leverer i arbeidstiden, så det kan lønne seg å oppgi jobbadressen. Om du følger med på sporingen går det an å ringe de og avtale utkjøringsdag, jeg fikk i alle fall til det greit. I det store og hele var TNT ganske serviceinstillte synest jeg, men kun basert på noen få forsendelser.
Han snekkeren som de har pleid å bruke er byttet ut med en ny. Han gamle var jo DeWalt sponset virket det som. Han nye snekkeren derimot bruker Festool fra A-Å. Det var Planex,Kapex,Festool dykksag,Festool bordsag,Festool støvsuger,systainer og Festool driller om hverandre. Festool addicted altså
Ble spesielt imponert av Domino'en ,for ett verktøy !
Skal ganske snart bestille noen greier fra det store utland og lurer i den forbindelse på om ett hepa filter til støvsugeren er noe jeg bør ha. Prisen er selvsagt til å få hakeslepp av, så spørsmålet mitt til dere er om dette har noe for seg ?
En støvsuger greier naturligvis ikke å samle inn 100 % av støvet fra gjærsag, bordsag ,fres o.l så er litt i tvil om hepa filteteret er bortkastede penger, hva mener dere ?
- TS55 med styreskinner: Vil heretter aldri skjønne hvordan man gjør noe uten en dykksag
- Domino: Einfach genial, brukt den til alt som skal skjøtes og settes sammen.
- Kapex 120: Rimelig nok den som er mest brukt. Presis som fy, men KS-sidebordene kunne godt vært litt mer stabile. På en annen side er de greie å pakke sammen og ta med seg. Også veldig kjekt med justerbart anslag for repetitive kutt, samt måleskala på sidebordene
- Rotex 150, 90 og PS400. Ikke brukt veldig mye så langt, men effektive, lite vibrasjoner og kjekt at 90-en kan gjøres om til trekantsliper. En dreven interiørsnekker med mye Festool var veldig imponert over PS400 og sa han skulle kjøpe seg en sporenstreks etter å ha lånt den litt hjemme hos meg.
- OF1400. Ikke brukt nok til å ha en bastant mening om den, men oser absolutt kvalitet av den. Skal frese mer senere, har kun brukt den til å avrunde kantene på noen MDF-plater så langt.
- CTL 22 og 26. Støvsuger er et must, jeg er også veldig glad for å ha to - en permanent på Kapexen og en til de andre maskinene samt generell støvsuging. Utskiftbar pose er litt terninkkast tre, ikke så veldig morro å tømme en slik en. Fulgte med på 22-en som jeg kjøpte brukt. Har aldri vurdert det til 26-en, det er også en grense for hvor mange poser det går til privatbruk. En dust deputy ville nok være en bedre investering i så tilfelle om det funker som avertert.
- MFT/3. Møye pæng for et bord, men jeg har blitt avhengig. Systemet med spennelementer, topplate som kan sages i, mulighet for å feste tviner fra undersiden, vinkelanslag, styreskinne som kan festes osv osv er svært behagelig. Ditto å slippe å jobbe på gulvet. Evig stabilt nok til det jeg har brukt det til, men selvsagt ikke på hvøvelbenk-nivå. Vurderte å kjøpe sidebord for å kunne montere dykksag og stikksag opp-ned, men droppet det og har heller ikke savnet det.
- EHL-65. Kjøpte den fordi det "sikkert er kjekt å ha" men har endt opp med å bruke den veldig mye, det er tross alt ikke alt i et hus fra 1935 som er helt bent, og det må justeres litt her og der. Veldig presis og lettlest skala, gir svært pen overflate og null problemer med flising. 65mm bredde har også vært nok til mitt bruk.
- T12+3 drill. Den skrumaskinen har brukt mest sammen med slagtrekkeren fra Makita. Den er tung til å være en 12V-sak, men kraftig nok til nesten alt og svært presis hastighetskontroll. Mange plusspoeng for eksenterchuck og vinkelchuck de få gangene det ikke går eller er svært lite praktisk uten.
- Centrotec-kit. Helt greit og praktisk med alt på ett sted. Arvet settet, men hadde neppe kjøpt det selv ellers.
Verdt pengene? Så absolutt i mine øyne og lommebok. Systemtenkningen er genial og allle verktøyene har gjennomtenkte løsninger, er ekstremt presise og er en fryd å bruke. Det finnes sikkert alternativer som er mist like gode innimellom, men jeg er i alle fall storfornøyd.
Overkill? Tja. Med mine ferdigheter, eller mangel på sådann, har jeg gjort en del ting jeg neppe ville fått til eller fått like pent med annet utstyr. Kommer ikke til å selge noe siden det er mer som skal gjøres fremover og i et hus dukker det alltids opp noe.
Har også brukt OF 1400 nok til å si at den IKKE kommer til å skuffe deg.
Smått sjalu på den Ro90-en, Rolfy. Tror det blir neste Fes-maskin :)
For oss hedninger ser det ut som dere har gjort det for lenge siden
apropos:
http://e24.no/it/det-er-offisielt-apple-er-en-religion/20060739
Den er kjekk den, jeg valgte å kjøpe den fremfor en trekantsliper siden den er mer anvendbar. Kommer muligens noe dårligere til om det er trangt siden den er høyere enn en ren trekantsliper, men jeg har ikke vært i den situasjonen så langt. Jeg har imidlertid brukt 150-en betydelig oftere, men det er fordi jeg primært har slipt store flater med begrenset behov for å komme til i hjørner.
Sandpapir til alle maskinene er svært mye rimeligere i USA/UK forresten, men det visste du sikkert allerede.