5,388
16
0
Det blir slutt på egenkontroll av byggearbeid
3
Akershus
0
Men overskriften i artikkelen: "Betyr merkostnad for byggherre".
Da har du vel liten innsikt i hvordan ting fungerer? Selvfølgelig blir det kunden som bygger som må betale dette. Firmaet som bygger kan sikkert ta et påslag også, for arbeidet med å leie inn noen og tiden de må vente på det innleide firmaet.
Byggherre er veldig ofte kunden ved bygging av eneboliger.
Når det er sagt så har det vært praksis for den profesjonelle part at kontroll av prosjektering og kontroll av utførende skal gjøres av en uavhengig firmä, dvs et firma med annet org.nr enn den som har utført prosjektering og er utførende.
Denne endringen vil skape vestentlige problemer for typisk de firmaene som importerer hus og elementer fra Baltikum/Polen, da disse sjelden har verken lokal produktgodkjenning i hjemlandet eller i Norge. Det er satt opp hus/hytter produsert i disse landene hvor prosjektering IKKE er utført og hvor et tilsyn vil kunne avdekke så store bygningsmessige feil at hus/hytte må rives.
I fremtiden vi heldigvis ALLE produsenter/utenlandske leverandører måtte dokumentere at prosjektering er utført, samt kontroll av ytføringen/byggingen. Vi slipper da å få inn hus med manglende damp- og vindsperrer og andre mangler, samt hus/hytter med tak som kun tåler noen få kilo.
For den som skal bygge hus i fremtiden er det bare posivt med denne regelendringen.
Incognito (Adm.dir i Premium Haus AS )
Selger lavenergihus fra Tyskland.
Folk handler boliger ukritisk fra Baltiske selgere med store smil og overbevisende utsagn om kvalitet, mens virkeligheten mange ganger er grusomt anderledes.
Dette handler rett og slett om at folk må ha beskyttelse mot sine egne dumme ideer.
Hos mange er kreativiteten så mye større enn forstanden at det går rett idass, noen må beskytte dem.
Tec 07 først å så dette her, da er vell en ny bolig blitt 100-150k dyrere på et par år.
Men jeg slipper unna begge deler
Lykketil fremtidige husbyggere.
Forskalingssnekker & Byggingeniør
Daglig leder EnergiTek AS