13,129    25    0  

Dør passer ikke ramme - Hva kan gjøres?

 194     Nord-Norge     0
Har nettopp satt inn dørforingsramme og festet på ny dør, men den lar seg ikke lukke.

Det jeg har reg. er at gulvet ikke er i vater, derfor har jeg fjernet dørstokken foreløpig. Men døren tar jo i rammen på hele lengden, ikke bare i enden, som om den er for bred ift rammen. Hvordan kan dette ha seg når det ikke er noe glippe i rammen? Evt hva kan jeg gjøre, må vel bare lage en "glipp" da (gjøre rammen bredere) ? Tips?

På forhånd takk for svar.

Dør passer ikke ramme - Hva kan gjøres? - image.jpeg - Logodesignerne

   #1
 38,209     Lillestrøm kommune     0
Hengsel siden av dørkarmen må være i lodd, dvs bruk vateret også på de lodrette delene.

Er den det, og dørbladet ikke går inn så har du lagd et paralellogram av karmene: Du har løftet opp den ene og dablir det kortere avstand mellom karmene (fordi det som skulle vært horsintalt går på skrå) og du får ikke plass til dørbladet.  Løft karmet opp i den lave enden (legg en kile eller kloss under) og den horisintale topp eller gulvterskelen blir litt lenger og du får plass til dørbladet. 

(Så kan du ha vridd karmen også, men prøver dette først Smile)
   #3
 379     Lillesand     0
Min antakelse:

Hvis begge sidene er i lodd, men terskel/topp er ut av vater, så får karmen en rhombeform .  dvs at pga av vinkelen mellom side og topp/bunn blir avstanden mellom sidene mindre.
Signatur
   #4
 38,209     Lillestrøm kommune     0
Legg ut 4 blyanter, eller noe annet, 2 lange og 2 korte i et rektangel. (En firkant med rette hjørner). Mål avstanden mellom de loddrette. Dytt den ene loddrette oppover, flytt den mye. Topp og bunn blir da på skrå. Mål avstanden igjen, du vil se at det nå er smalere.

Du skjønner jeg prøver å illustrere dørkarmene dine. Det hjelper ikke å fjerne terskel fordi den er på skrå. Toppen holder karmene sammen og er den på skrå blir det for liten avstand mellom karmene.
   #5
 3,412     Akershus     0
Jeg er ikke overbevist om at parallellogram/rombe-teorien til HSt/Plasson er riktig.  Grunnen er at man skal ganske langt bort fra rett vinkel før det gir særlig utslag i bredden (Hvis man begynner å tegne trekanter og bruke trigonometri på dette, så husk at den deriverte av cosinus-funksjonen i 0 er 0, med andre ord at lengden av motstående katet i en trekant ikke endrer seg særlig om man vrir hypotenusen litt). 

Når jeg ser nederst på stillbildet så virker det for meg litt som om den høyre siden av karmen står litt skjevt: Døråpningen på siden inn mot badet er litt for liten mens døråpningen på utsiden er litt for stor.  Da hjelper det ikke om alt er i lodd og vater og har riktige lengder.  (Bildet viser ikke om dette kan ha skjedd på hengsel-siden også. )  En måte denne feilen kan ha oppstått på er om lysåpningen ble for liten da flisene ble lagt.  Husk at en dør/dørkarm som har for eksempel 1000 mm nominell bredde trenger en lysåpning som er litt bredere, for eksempel 1010 mm. 
Signatur
   #6
 3,210     Vestlandet     0
Du kan ikke ha klart å vri den ene karmsiden da? Skal godt gjøres men...
  (trådstarter)
   #7
 194     Nord-Norge     0
KarstenBeate: Litt usikker på hva du sikter til (ble litt teknisk), men hva tenker du bør gjøres?

Tovas: Vri karmsiden?

Legger ved noen flere bilder. Kan jo se ut som det er her problemet ligger: http://prntscr.com/4lqssy

Men hva er løsningen da, det er jo ikke så mange måter å feste selve døren på, er det andre ting å gjøre enn å justere på "glippene" : http://prntscr.com/4lqtad ?

Ps: Her er det jo å en glipp , den glippen skal vel være nærmere 0 når døren er lukket, kan dette være utslagsgivende, evt hva er det som forårsaker dette? http://prntscr.com/4lqupv
Dør passer ikke ramme - Hva kan gjøres? - Skjermbilde 2014-09-11 kl. 11.49.35.png - Logodesignerne
Dør passer ikke ramme - Hva kan gjøres? - Skjermbilde 2014-09-11 kl. 11.49.55.png - Logodesignerne
Dør passer ikke ramme - Hva kan gjøres? - Skjermbilde 2014-09-11 kl. 11.50.06.png - Logodesignerne

   #8
 3,412     Akershus     0

KarstenBeate: Litt usikker på hva du sikter til (ble litt teknisk), men hva tenker du bør gjøres?


Jeg prøvde å si det samme som Tovas sa etterpå.  Ja, min versjon ble kanskje litt teknisk; jeg har jobbet endel som matematiker...  Poenget vårt var nå ihvertfall at på det aller første bildet så det ut som om karmsiden var vridd (rundt en vertikal akse) slik at døråpningen ble for stor på utsiden av døra (der det ikke er noe dørblad) og for liten på innsiden der dørbladet ditt ikke passer.  Det skulle man enkelt kunne sjekke med en vinkel. 

Det kan se ut som om du har kilt fast karmen; jeg ser ikke noen karmskruer.  Da burde det være en noenlunde grei sak å ta ned karmen og døra.  Hvis du ikke får karm og dørblad til å passe sammen mens de ligger på gulvet er det produksjonsfeil.  Hvis du greier å få dem til å passe på gulvet bør du greie å få dem til å passe sammen i dørhullet også Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #9
 194     Nord-Norge     0
Når du refererer til "karm" tenker du topp eller bunn? Fortsatt litt usikker på eksakt hva som menes med vridd karm, men for å gå rett til poenget: Ha anbefaler du meg å gjøre, basert på bildene du har sett?

Det vi vet er at de lodrette sidene er i vater, men ikke karm, ergo gulvet er vel da skjevt. Husker den forrige døra var vanskelig å lukke igjen, men den gikk igjen med makt. Denne derimot kan ikke lukkes slik det er nå...
   #10
 739     0
Er ikke karmsiden med hengslene for lavt nede? Utifra bildet med vateren.
Løsne hele karmen, sett karmen litt høyere. Fest karmen bare på siden med hengslene og sett i døra. Da er karmsiden med låseblikket helt løst og du kan se prøve deg frem med opp, ned, hit og dit før du fester den.