3,721    4    0  

Bygge redskapsbod tett inntil gangvei/friområde

 204     Østlandet     0
Jeg trenger en redskapsbod som er liten nok til ikke å være søknadspliktig, og jeg har utnyttet lite nok av tomta forøvrig så det skulle egentlig vært en enkel sak å smekke opp. Problemet er at den mest fornuftige plasseringen av denne er i hørnet av tomta der en gangvei går på den ene siden og et krattvokst "friområde" er på den andre siden av hjørnet. Det er et relativt lite område jeg har tilgjengelig akkurat der, så jeg vil gjerne kline den så tett inni hjørnet som mulig.

Er det noen som har erfaring med å ha kommunen som nabo og ønske om å bygge nærmere enn 4 meter fra grensa?

   #1
 38,276     Lillestrøm kommune     0
Søknadsfritaket gjelder så lenge du ikke bryter 4m grensen...

Men det er jo vanlig praksis at langsider på garasjer o.l. kan stå 1-1 1/2m fra veikant dvs du burde kunne få plassert boden ganske tett i grensen, men du må søke, med dispensasjon.  Spør på forhånd så du ikke søker om en plassering som normalt ikke blir godkjent.
   #2
 3,277     I huset mitt     0
Be kommunen om en forhåndskonferanse og du finner fort ut om hva som er mulig ja.

Også verdt å huske at siden det likevel må søkes kommunen (nærmere enn 4m til tomtegrense) så kan redskapsboden da fint være større enn eks 15 kvm.  Cool
   #3
 38,276     Lillestrøm kommune     0
Små tomter og stort bebygd areal (BYA) gjør ofte boder til en utfordring så 15m2 kan gi krav om dispensasjon fra BYA også i noen tilefeller ...  Viktig å få ting riktig første gangen for å unngå flere runder med gebyrer (men forhåndskonferanse er OK, men en uformell prat kan kanskje også være nok for en liten sak)
  (trådstarter)
   #4
 204     Østlandet     0

Be kommunen om en forhåndskonferanse og du finner fort ut om hva som er mulig ja.

Også verdt å huske at siden det likevel må søkes kommunen (nærmere enn 4m til tomtegrense) så kan redskapsboden da fint være større enn eks 15 kvm.  8)
Godt tips - det er kjedelig å styre med søknad, så om man kan få avklart dette med en forhåndskonferasnse så er jo det nesten like bra som å spørre på forum :P

Men er det en sjanse for at en søknad vil utløse strengere krav til utførelse og evt utseende?