3,389    4    0  

Erstatte en p-plass på 18 kmv med en carport på 18 kvm - dispensasjon mtp BYA?

 76     0
Hei eksperter der ute!

Jeg har en tomt som den gang den ble bygd, ble utnyttet maksimalt. Dvs at jeg ikke har mer plass å bygge på. I etterkant har det kommet regler / reguleringsplaner som tilsier at BYA her i området skal inkludere 2 x parkeringsplasser á 18 kvm. Dvs at jeg i dag sikkert overskrider maksgrensen på 24 % BYA med 2-3 kvm, men dette har jo ikke tilbakevirkende kraft.

Jeg ønsker nå å erstatte en av de to parkeringsplassene med en carport eller evt en garasje.

Er dette mulig å få til, eller finnes det et regelverk som sier at dette kan bli vanskelig. Det logiske er vel av man tar bort en p-plass på 18 kvm og erstatter med en carport på 18 kvm.

Om jeg evt må søke om dispensasjon, er dette en mulig sak å få til i mitt tilfelle?

   #1
 322     Bærum     0
Så lenge det ikke medfører noen endring i BYA, så tror jeg ikke dette skal være noe problem. Men jeg vet ikke, det er aldri godt å si hva kommunene finner på.
   #3
 117     Asker     0
En bekjent bygget dobbelgarasje i Oslo selv om BYA allerede var overskredet. Kommunen hadde ingen problemer med dette ettersom det uansett innberegnes 2*18 kvm parkeringsareal som inngår i BYA. Ergo ville ikke ny garasje forandre på dette regnestykket.

Det er uansett ikke greit å vite hvordan regelverket praktiseres på forskjellige steder så jeg ville nok kostet på meg en telefon til kommunen før jeg investerte noe tid i disse planene.
  (trådstarter)
   #4
 76     0
Tusen takk for innspillet Kristoffer! Da tror jeg mer på at det skal være mulig å få til dette, og det hadde vært utrolig bra for tilværelsen, på vinterstid spesielt Smile