2,526    4    0  

Godkjent byggesøknad etter 13 uker - slippe å betale gebyr?

 336     Northwest     0
Hei

Jeg har forsøkt å lese meg opp på regelverket men blir ikke helt klok på lovdata.

Det tok godt og vel 13 uker før byggesøknaden vår på ny enebolig ble godkjent og i løpet av det tidsrommet hadde kommunen følgende innspill.
- Oppdatere tegning med tanke på VA
- Ta bort garasje
- Dispensasjon for å bygge mer enn 1 etasje.

Kommunen kom enkeltvis med hver innspill og vi har svart umiddelbart og nå har vi betalt omkostningene men spørsmålet er om vi kan kreve å få hele eller deler av beløpet refundert grunnet lang behandlingstid?

Det var uansett kjipt å vente 13 uker når man først er så giret på å bygge.

   #1
 277     Hjemme     0
De kunne vel i utgangspunktet bare sendt den til deg i retur med avslag med de begrunnelsene sekvensielt og du måtte søkt på nytt hver gang og fått ny plass i køen. Ville nok ikke klaget på dette.
   #3
 396     Landet     0


- Dispensasjon for å bygge mer enn 1 etasje.




Fikk denne fra min kommune:
"
Dispensasjonssaker er ikke underlagt særskilte saksbehandlingsfrister, men vil bli gjennomgått så fort som mulig avhengig av avdelingens kapasitet og ferieavvikling.
"
og jeg har ventet siden juni om å få bygget garasje og ennå ikke fått svar ( 60cm for høy )

Så å klage kommer du nok ikke langt med, en kollega måtte vente 6 måneder
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 336     Northwest     0
Jeg har allerede spurt kommunen om innsyn i 2 byggesaker i samme felt hvor det ene huset har ganske lik mønehøyde og det andre er noe høyere. Jeg vet at det høyeste huset ble godkjent innenfor 3 uker så det hadde vært interessant å vite om de to andre i det hele tatt har søkt om dispensasjon.

Uansett, takk for svar  Smile