9,371    10    2  

Lese / tyde målebrevkart ?

 368     Skedsmo     0
Prøver å tyde merker for tomtegrensa vår, gjerdestolpe, rør i jord, teoretisk punkt osv er selvforklarende ...

Men hva står forkortelsen "Gkj" for, ordlyden er "Gkj bolt jord" ?

Punkter, punktmerker osv er forståelig, men hva med X-KOORD 218379.46 og Y-KOORD 16241.13, hva er dette ?

Koordinater som brukes på vanlige kart til stedsangivelse er det ikke!
Signatur

   #1
 4,452     Vestlandet     1
Gkj står vel for godkjent? Sånn jeg ville lest det i allefall.

X- og Y-koordinatene leser jeg som de går ut ifra et fast punkt?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 368     Skedsmo     0
Takk. Noen formening om hvordan disse  boltene ser ut? X- og Y-koordinatene skjønte jeg ikke ...
Signatur
   #3
 4,452     Vestlandet     0
Sånn jeg leser koordinatene viser de avstanden fra et fast punkt til tomten det er snakk om. Målestokken vet jeg ikke, men kan tenkes 2183 meter øst og 162 meter nord for dette fastpunktet. Men mulig jeg er helt på jordet altså, er vel noen landmålere her inne? Smile

Hvordan boltene ser ut aner jeg ikke desverre.
Signatur
   #4
 25,356     Akershus     0
Moderne "bolter" er utført i aluminium. Først en stang ca 15mm diameter. På toppen er det en "vaselineske" som står på høykant. På siden er inngravert "Gense". Den 15mm stanga er enten ca 60cm dyp med mothaker for feste i jord eller kortere med kile for feste i hull i fjell/stor stein.

Koordinatene er i meter regnet fra et eller annet fastpunkt. Det fastpunktet er ikke så interessant for deg da du vanligvis forholder deg til merkene. Fra koordinatene kan du regne ut avstanden mellom merkene, areal og orienteringen på grensene om du trenger det. Med koordinatene kan en gjenfinne grensepunkter som er blitt borte.

Vær oppmerksom på at en vanligvis tegner x-aksen horisontalt og forventer at den peker mot øst mens en tegner y-aksen vertikalt og forventere at denne peker mot nord. Det er ikke tilfelle. Aksekorset er dreiet uten at jeg husker hvordan. Målebrevet er tegnet med nord opp. Av tallene finner en ut hvilken vei aksene er lagt.
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 368     Skedsmo     0
Hvordan ser gamle grensestolper ut da ?
Signatur
   #6
 25,356     Akershus     0
Meg bekjent - uspesifisert.

Har selv sett: kryss i fjell, kryss i fjell med kort bolt, bolt i fjell med trekantet vannrett skilt på toppen, ring malt rundt et "grensetre", "grense merket med stor stein". "bekken er grense", midtålen i bekken/elva er grense"...
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 368     Skedsmo     1
Vi har følgende beskrivelser på tomtegrensemerker. Gjerdestolpe, Rør i jord, Gkj bolt jord, Teoretisk punkt ...
Signatur

   #8
 25,356     Akershus     0

Vi har følgende beskrivelser på tomtegrensemerker. Gjerdestolpe, Rør i jord, Gkj bolt jord, Teoretisk punkt ...


Du finner noe her: http://www.statkart.no/Grensemerking.b7C_wRfY0r.ips med en lenke videre.

Om  dine punkt så blir det gjetning for meg, men det ser for meg ut til at du har grenser definert ved
- en gjerdestolpe,
- rør att i jord (kan lett lugges opp og flyttes.)
- et godkjent grensemerke satt i jord (felles med en nabo som har fått oppmålt tomta i nyere tid?)
- et ikke avmerket punkt. Dette er trolig koordinatfestet.

Du får ta en sjekk med målbånd og sammenligne med koordinatene. Pythagoras kan være grei om ikke lengden av grensene er oppgitt.

Noen grensemerker finner du her: http://www.blinken.no/grensemerker.htm

Signatur
   #9
 3,258     Akershus     0
x og y koordinatene finner du ved å se på koordinatene når du beveger musepeker i kartet. Evt kan du ta en gps og bevege deg ut i terrenget. Du kan forsåvidt også finne punktet vha et vanlig papirkart og en linjal.

Det angir punktet ved en vanlig krysspeiling, akkurat som du angir posisjon på sjakkbrikker på et sjakkbrett, bare mer nøyaktig.
Signatur
   #10
 1     0

Prøver å tyde merker for tomtegrensa vår, gjerdestolpe, rør i jord, teoretisk punkt osv er selvforklarende ...

Men hva står forkortelsen "Gkj" for, ordlyden er "Gkj bolt jord" ?

Punkter, punktmerker osv er forståelig, men hva med X-KOORD 218379.46 og Y-KOORD 16241.13, hva er dette ?

Koordinater som brukes på vanlige kart til stedsangivelse er det ikke!


Mulig dette er NGO1948 koordinater. Gå inn på http://norgeskart.no/adaptive2/default.aspx?gui=1&lang=2


På norgeskart.no trykker du på UTM-knappen oppe, deretter i kartet. På høgresiden trykker du på resultat-fanen og "transformer koordinat" Velg NGO1948 Gauss Akse 3 og tast inn koordinat. Transformer til Euref 89 sone 32. Mulig det er et annet koordinatsystem, men denne koordinaten traff en eiendomsgrense. Stemmer det? Der bør du kunne finne en aluminiumsbolt i jorden.

X er nord, Y er øst.