14,745
20
1
Noen som har peiling på krav til dagslys i soverom?
128
0
Jeg ønsker å bygge carport vegg i vegg med huset og med åpningen mot nord. Ca 4m fra åpningen er det et soveromsvindu. Vil det være tilstrekkelig med dagslys på soverommet mon tro? Her klipper jeg fra viivilla: Sørg for nok dagslys
Et oppholdsrom skal ha tilfredsstillende tilgang på dagslys, men hva menes egentlig med tilfredstillende? Sintef Byggforsk forklarer det på denne måten:
– Man kan regne med at kravet er oppfylt når rommets dagslysflate utgjør minst 10 % av gulvflaten, med mindre man ikke dokumenterer at kravet er tilfredsstilt på annen måte. Dagslysflaten er det samlede uskjermede glassarealet som formidler dagslys til rommet. Dersom terreng eller andre bygninger skjermer for lysinnfallet, må dagslysflaten økes.
Et oppholdsrom skal ha tilfredsstillende tilgang på dagslys, men hva menes egentlig med tilfredstillende? Sintef Byggforsk forklarer det på denne måten:
– Man kan regne med at kravet er oppfylt når rommets dagslysflate utgjør minst 10 % av gulvflaten, med mindre man ikke dokumenterer at kravet er tilfredsstilt på annen måte. Dagslysflaten er det samlede uskjermede glassarealet som formidler dagslys til rommet. Dersom terreng eller andre bygninger skjermer for lysinnfallet, må dagslysflaten økes.
Flere vindusprodusenter har tabeller basert på type vindu i tillegg. Her fra Nordan. Xls-fil du kan skrive inn type og str. på ytterkarm for å se om vindu holder krav;
www.nordan.no/wp-content/uploads/2010/12/Rømningsvei-v6.xls
Mvh.
Mitt prosjekt: http://www.byggebolig.no/oppgraderinger-oppussing/fra-ronne-til-hus/
Forstår deg dithen at du planlegger at soveromsvinduet skal komme under en "balkong" der balkongkanten er 4 m ute?
I tillegg kommer at utenfor vinduet skal stå parkert "en diger kassebil"?
Høres ut som litt tvilsomt jfr krav om lys og utsikt. Selv ville jeg vært litt betenkt hvis dette er et ungdomsrom med leksepult. På eget soverom trenger jeg luft, men ikke utsyn.
Dersom du finner en egnet "midlertidig konstruksjon" (garasjetelt?) så behøver du vel ikke søke.
Jeg trur ikke det blir noe særlig mye lys inn på soverommet. Og hvis du syns det er greit, så går det å øke antall lamper kanskje?
Og så syns jeg det bør være god nok rømingsvei fra soverommet.
Tungvint å bygge hus når det står et der fra før..
Ikke helt hva jeg mener. Her ser du carporten til høyre og garagen til venstre som jeg planlegger å bygge. I huset er det soverom innerst og vaskerom ytterst, parallellt med nybygget. Jeg lurer på om det blir underkjent mtp dagslyskrav inn til soverommet? Og hva med rømningsveien? Dersom en bil står parkert like utenfor soveromsvinduet? Og puh, enda en ting... Det er krav til gasstetting mellom garage og husvegg... Telt er ikke aktuelt.
Gasstetting for en åpen carport høres søkt ut
Krav til lys/utsyn kan bli vanskelig. Tak i carport av lysgjennomskinnelig "bølgeblikkplast"?
Er garasjen bygget? Melde garasje med en "pyntegesims" inn mot huset for "å binde det hele sammen" og sette opp et lett tak etterpå?
Jeg har tenkt litt på å sette inn et takvindu. Men disse plasttakene kan også være et alternativ.
Pyntegesims var ikke så dumt. Jeg frykter at det er umulig å få denne godkjent slik jeg ønsker... Mest pga vinduet til soverommet ikke er gasstett. Døren jeg ønsker inn til vaskerommet er greit fordi det ikke er oppholdsrom og kan derfor fungere som sluse.
Det er krav til to rømningsveier etter at du er kommet ut av branncelle, her er din førsteetasje en branncelle. Dersom det er en (1) dør eller ett stort nok vindu et eller annet sted i din førsteetasje, så har du oppfylt kravet.
Edit:hvordan vil du løse dette når du krabber ut av soveromsvinduet i 26. etasje?
Linken over synes jeg beskriver dette fint.