15,387    9    0  

Større vinduer på kjelleren. Søknadsplikt?

 9     0
Jeg har nylig kjøpt et selveiet rekkehus i Oslo.  Det er krav på obligatorisk medlemskap i et vel i tilhørende området.
Vinduene i kjellerrommene har avvik i forhold til forskriftene om lysforhold. Huset har både inngang fra kjeller og første etasje. Jeg skal bestille større vinduer og lage lysgrav foran.  Dette er minimal endring i fasaden da de graves i bakkenivå for å lage lysgrav.
- Hvordan går jeg fram? Må jeg sende byggemelding/byggesøknad? I så fall er dette noe som kan gjøres over disken?
- Skal jeg varsle naboene? Jeg har ikke flyttet inn og kjenner ikke naboene ennå! Hva kan de klage på? Det er bare en nabo som kan så vidt se hagen.
- Skal styret i velet varsles?
Takk for svar :-)
Siste redigering: Sunday, June 19, 2011 2:12:27 PM av nyeier

   #1
 744     Hønefoss     0
Så lenge inngrepet ikke forandrer fasadens karakter eller er tilbakeføring til original/tidligere stil kan du bare kjøre på. Forutsetter da at lysgravene ikke blir dypere enn tillatt terrenginngrep i reguleringsplan (men det er nokså tvilsomt med mindre du ikke setter inn _mye_ større vinduer). Velet har ingenting de skulle ha sagt, og trenger ikke sende nabovarsel. Du kan sikkert spørre naboen som kanskje ser det om han har noen innvendinger, men jeg hadde gitt blaffen...
  (trådstarter)
   #2
 9     0
Tusen takk for tilbakemeldingen. Det som bekymrer meg er at en nabo kan klage og stanse jobben. Men slik du sier har de ingenting å si. Har du noe erfaring rundt dette?
   #3
 10,486     Akershus     0
Ikke erfaring med akkurat dette, men bare vær obs på at det er kun vindusareal OVER lysgrav som gjelder når det kommer til krav om mengde lys.
Signatur
   #4
 417     Troms     0
Ikke vær redd for naboen :)
Det virker som mange tror at naboens meninger og tanker skal tillegges mer vekt enn eier, noe som selvfølgelig er helt feil. Hvis du selv føler deg helt sikker på at det du skal gjennomføre er fornuftig, og helt riktig, og du vet du ikke er i konflikt med noen helt åpenbare reguleringer, så sier jeg bare "drit i naboen". Naboers invendinger eller andre "sure oppstøt" som måtte komme kan aldri tillegges mer verdi enn eiers. Det ville i seg selv være ett lovbrudd.
Jeg har, som vist i en annen tråd her, Skiftet vinduer fra orginalt, 3 stk. 1,40x1,40 pluss verandadør, til 3 stk. 2,00x1,10 pluss skyvedør., og har rett og slett "driti" i å melde det til noen, eller spørre noen om lov.
Jeg er av den oppfatning at de aller fleste kommuner har mer enn nok med å feie for egen dør når det kommer til kvalitet og standard på boliger de eier, så skulle det komme noe derfra har jeg en liste lang som ett vondt år de må fikse selv, før de kan begynne bry seg om hva vi selveiere gjør for å forbedre egen bolig og eiendom.
Skift vinduer du, og øk standard og sikkerhet på boligen uten dårlig samvittighet Smile
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 9     0
Takk for alle dere som har gitt tilbakemelding.  Dette er veldig bra nettsted.  Fasinerende å kunne lære fra andre som vet mer om aktuelle områder og høre på andres meninger.
   #6
 740     0
Hos oss krever det melding til kommunen og nabovarsel ved endring av fasade. Det gjelder også ny eller større vinduer.

Ved fjerning av vindu trengtes ikke nabovarsel. Om det krever varsel til komunen vet jeg ikke da et nytt, et større og fjerning av et vindu ble foretatt i samme omgang hos oss. Dermed ble naboer på baksiden mot veggen der vinduet ble fjernet, ikke varslet med nabovarsel. Kommentaren til kommunen var at alle ønsker seg mindre innsyn og de så ikke grunn til å varlse de om fjerning (vi så mindre inn mot de). Det var kommunen som satte opp liste over de som skulle ha nabovarsel om våre endringer.
   #7
 34     -     0
Jeg skulle akkurat til å starte en likelydende tråd her inne...

Vi har ringt kommunen og fått beskjed om at vi må søke for å sette inn større kjellervinduer. Vi må levere inn tegninger av boligen (før og etter de planlagte vinduene). De sa ikke noe om nabovarsel, eller noe annet.

Jeg går ut ifra at vi slipper å varsle naboene da? Synes det er så mye som er uklart når det gjelder byggesøknader.

Finnes det ikke noe byggesøknadsskjema som man kan laste ned på nett når man er privatperson, og ikke "foretak"? Noen som har en link å legge ut? Eller skal man bare skrive noen linjer om planene sine, og skjema er unødvendig?

   #9
 744     Hønefoss     0
Rent skifte av vinduer av samme karakter kan ikke kommunen pålegge melding eller søknad for, med mindre det er vernetiltak på bygget.

Innsetting av vindu av samme karakter som de gamle regnes i de fleste tilfeller også som greit, jf. Statens Byggtekniske etat. Igjen er det nok hovedsaklig vernede hus som er mest utsatt for begrensninger.

Tilsvarende blir å sette inn større vinduer, så lenge de ikke bryter med husets karakter normalt også greit, f.eks. sette inn et seksrams-krysspostvindu der det står et firerams fra før. Å sette inn store husmorvinduer der det har vært smårutede før vil nok derimot være å bryte med husets karakter.

Større vinduer i kjelleren på et tradisjonelt rekkehus vil neppe være av vesentlig karakter (uttalt på generelt grunnlag), men hvis rommene ikke er godkjent som bruksrom i dag kan det være at kommunen uansett må ha søknad for bruksendring av rommene, og da kan du antakelig slenge med søknad om å sette inn større vinduer.

Det er også mulig å omgå 10%-regelen for lysåpning ved en mer kompleks beregning av lysinngang, men jeg har ikke fått tak i denne beregningsteknikken; er bare linket til metoden fra BE sine hjemmesider...

[quote=Statens Byggtekniske etat]Vedr. lovens unntak for fasadeendring

Alminnelig forståelse av hva som menes med ”bygningens karakter” er ofte knyttet til stilarter. Bygninger som i seg selv ikke representerer en egenverdi bør kunne gjennomgå mindre fasadeendringer uten at bygningens karakter anses å være endret.

Derimot vil mindre endringer på bygninger tilknyttet en bestemt tidsepoke/stilart ha vesentlig betydning for deres eksteriørkarakter. Like tiltak, eksempelvis innsetting av vinduer, vil således kunne være søknadspliktig eller unntatt søknadsplikt avhengig av hvilken type bygning som berøres av tiltaket. [/quote]