1,753    32    2  

Alternativer til PFXP og PFSP?

 243     0
Er i planleggingen av 3fas 32A ut til garasjen fra skapet i huset. IT nett.
Blir en 3x10mm2 + 10mm2 jord kabel av noe slag...men PFXP og PFSP har jo hele 8-12x diameter minimum bøyeradius (!) noe som er ALT for stort for å klare en brukbar installasjon gjennom huset mitt ihvertfall...passer jo kun på kabelbruer og lignende!?

Husprodusent klarte nemlig ikke å planlegge trekkerør for garasjen ut fra sikringsskapet, som står midt i huset...Kabelen MÅ derfor legges gjennom 2 rom langs lister etc, ender opp å gå bak utvendig panel i 20-30cm før den går ned i trekkerør, men skal derfor sjules best mulig under kjøkkenbenken, i kabelkanaler og lignende inni huset.

Å dra Kabelen opp langs de profilerte taklistene, og utvendig på faspanelen etc er egentlig ikke tema.

Er 50mm trekkerør fra grunnmur og inn i garasjen, den biten er godt ivaretatt radius messig og selvsagt helt sjult.

Føringen ut av huset krever kabelen må kunne bøyes nesten ned i området som vanlige PR-kabler (2x diameter).
Før ektrikeren kommer på befaring ønsker jeg å få tips her...antar gummi kabel ikke er lov til permanent montering..?

   #1
 918     1
Nytt hus? Da har du vell utvendig tilknytningsskap? I tilfelle så kan du gå fra det til garasje.
   #3
 25,349     Akershus     0
I nytt hus står gjerne måleren ute i eget målerskap?
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 243     0
Her er måler og alt inni huset, kun vannkran 2meter fra husveggen...ingen inntaksboks 🤔
   #6
 25,349     Akershus     0
Utvendig målerskap kan kanskje løse problemet, men koster skjorta.
Signatur

   #9
 25,349     Akershus     0
Rett opp til loft og ned utvendig?
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 243     0
PN er jo en mulighet da, om du skal ha dette inn i rør uansett?

Hmmmm....PN kunne kanskje gått ja!

Det blir jo liggende i kabelkanal der synlig, kan klampre røret til veggen under kjøkkenbenken, klamres bak litt av utvendig panel, og så ned under bakken og inn i garasjen.... 40mm K-rør hele veien kanskje? helt til garasje-skapet? Smile