Bygge om bryter
129
Vest
1
Har behov for en 2pol+endevender noe som ikke leveres.
Noen som har bygget om til dette tidligere og vet hvilke deler som kan kombineres fra hvilke bryter for å få dette til om mulig.
Tenker å bygge lego med f. eks. RS16
Noen som har bygget om til dette tidligere og vet hvilke deler som kan kombineres fra hvilke bryter for å få dette til om mulig.
Tenker å bygge lego med f. eks. RS16
Det er kanskje mulig, hvor beste utgangspunkt er å kjøpe en Elko 2pol+1pol bryter pluss en Elko 2pol endevender. Ved å demontere disse bryterne, vil du kanskje kunne flytte deler fra 2-pol endevenderen over til 2+1 bryteren for å få 1-pol bryteren til å fungere som endevender.
En endevender trenger 3 terminaler.
Sum 7 terminaler.
En vanlig RS16 har max 6 terminaler.
Hvordan tenker du dette?
Bruke en dobbel endevender og et relé?
Man kunne klar seg med 6 terminaler, for endevenderen kan få strøm fra felles L-terminal som 2-pol bryteren. Tanken var å kunne benytte deler fra en 2-pol endevender, da Elko 2-pol endevender har strøm begge veier gjennom bryteren, men man klarer ikke å kombinere dette med delene som finnes i en Elko 2-pol + 1-pol bryter, derfor er det ikke gjennomførbart.
Det går jo å bruke impulsrele eller noe trådløst om jeg ikke klarer å bygge om en bryter.
Et annet alternativ er å droppe bryteren til utelyset å heller ha en sentralt plassert 2 polt bryter til alle utelysene. Men det er ikke temaet for denne tråden.
Du tenker på i forhold til flere kurser? I så tilfelle har man et øvrig diskusjonstema i forhold til krav til merking og utførelse.