640    7    0  

Kasse rundt spotter - ja eller nei?

 130     0
har noen spotter i taket. Over dem er loftet. De spottene har ikke kasse rundt seg, men det er "åpent" rundt dem (altså ingenting oppå). Må det være kasser rundt likevel?

   #3
 21,481     Enebolig     0
Produsentens anvisning gjelder. Som regel refererer denne til antall cm "fri luft" i horisontal og vertikal retning. I enkelte tilfeller blir det ikke montert kasse forutsatt at lampene ikke utsettes for mekaniske belastninger (lagring på loft o.l.)
   #4
 99     0
Grunnen til at det monteres kasser er for å unngå at isolasjon kommer i kontakt med downlight. Er det ikke isolert så trenger du ikke kasser.
   #6
 285     0
Må vel også ha kasser om det er fare for at dampsperre eller annet henger ned på spotten?
   #7
 21,481     Enebolig     0
Brennbart materiale. Eksempelvis avstand til takbjelker i treverk er vel så viktig som avstand til isolasjon. Men avstandene måles vertikalt/horisontalt av den delen som "stikker opp" i taket, ikke selve gjennomføringen (feks takplater kan være i treverk)

Men nok en gang, anvisning fra produsent gjelder.