10,257    11    0  

ELKO PIR bevegelsesdetektor

 77     Vennesla     0
Ønsker å montere en ELKO bevegelsesdetektor (el-nr 1478186) på kjøkken. Her står det fra før en enpolet bryter hvor bare den ene lederen går ned til bryteren. I samme veggboks er det imidlertid også lagt L/N til stikk (samme kurs). Bevegelsesdetektoren kobles ikke som en vanlig bryter, da den må ha begge faser for å fungere. Hvordan blir det riktig å koble denne i mitt tilfelle? Må jeg trekke nye ledninger til lampepunktet?

Det er snakk om denne: http://www.elko.no/wsp/elko2_nor/frontend.cgi?func=catalog.show&TABLE=PRODUCT&template=product&elnu=1478186

   #2
 930     Romerike     0
Elko produktet du skriver om er en universaldetektor som kan brukes
til alle typer lyskilder, fordi den har konstant driftspenning med
viderekobling av N og gjennomkobling av L.
Det finnes enklere typer som står i serie med lasten, og kan erstatte
en enpol bryter http://elby.no/Bevegelse-og-fotocelle/Bevegelsesfoeler/Bevegelsedetektor-IB-PIR-W-T-for-Gloedelamper
men den kan kun brukes til gløde og halogenpærer..
og det finnes samme produkt som Elko, men til 1/3 av prisen http://elby.no/Bevegelse-og-fotocelle/Bevegelsesfoeler/Bevegelsedetektor-OS-471D-230V-10A-Universal som kan brukes til alle typer lyskilder..
den første kan du bruke med den kablingen du har...
Signatur
   #3
 409     trøndelag     0
samme svar på denne tråden å.bruk ein autorisert trikker så er det ingen problemer.
vi fikser alt ;D
   #4
 22,342     Akershus     0
Som du sier er eier ansvarlig for anlegget. Da bør han også få vite om hvordan det fungerer.
   #5
 1,382     Oppland     0
skulle ikke være noe problem å paralell koble to slike, for å ha i en gang?
  (trådstarter)
   #6
 77     Vennesla     0
Spørsmålet blir egentlig om elektrikeren kan koble L/N som ligger i veggboksen til detektoren, koble bort L-lederen som går fra lampepunkt til veggboks, og koble den eksisterende "tennlederen" (retur fra bryter til lampepunkt) til utgangen på detektoren, eller om det må trekkes nytt opplegg til takboksen.
   #7
 930     Romerike     0
koblingsjema ligger jo på Elko linken.
Signatur

   #8
 1,505     0
Du må da ta den andre fasen som ikke går på bryteren og legge denne til N. Og denne har du tydeligvis i boksen.

http://www.elko.no/elko2_nor/frontend/documents/NOR/Kobl6226_908.gif

Om du ikke forstår virkemåten til denne her bør du under ingen omstendigheter montere den heller. Dette er så enkelt som det går ann å få det.
Signatur
  (trådstarter)
   #9
 77     Vennesla     0
Jeg skjønner absolutt hvordan den fungerer, så spørsmålet går mer på om det er lov å ta N fra takboksen og L fra veggboksen (samme kurs), eller om begge lederne må ta "samme vei". Beklager hvis jeg har formulert meg dårlig.
   #10
 214     0
Bryteren må jo ha L og N,  dette tar du fra veggboksen,  så skal det en bryterledning opp til lampa,  denne er vanligvis brun eller hvit,  og ut til lampa fra takboksen tar du N og bryterledning..

(Og den N'en til lampa kan hentes rett fra takboksen, og ikke nede fra bryteren)