15,694    23    1  

Varmekabler som bygger lite, er de dårlige?

 3,216     0
Jeg driver å undersøker alternativene for å bygge ut i kjellen, det er lite å gå på høydemessig, så alternativet ser ut ttil å bli av typen ca 6mm isolasjon, varmekabel, og parkett på toppen (evt laminat eller gulvbelegg), det er flere levanrdøerer av systemer med et tynt lag isolasjon, og varmekableer/varmefolie oppå. Noen mener varmefolie tåler lite og har mye problemer med feil. Er dette tilfellett i disse dager, eller er det noe som henger igjen fra gamle dager? Har folk noe spesifikt de ville anbefalt av produkter?

AtW

   #1
 21,481     Enebolig     0
Det kommer an på hva slags gulv du skal ha. Devimat er en løsning som bygger kun 3mm og som kan legges rett på spon (70 og 100w pr kvadrat) 150w utgaven krever underlag.
Dette må/bør støpes ned.

Nexans har sin Milicable/milliclick løsning for tregulv. Noe av det samme finner man his Tyco med T2 selvregulerende og reflecta plater, men til en helt annen pris.

Varmefolie fungerer greit under tregulv. Noen mener at klemmene ikke er gode nok, men riktig installert så er dette gode greier mener jeg. Men ser ikke noen spes grunn til å bruke mer enn 3mm Depron plater under med mindre du har høyde for 6mm da.

Ved nedstøping ville jeg gått for Devimat.
  (trådstarter)
   #2
 3,216     0
Takk for tilbakemelding, har stort sett sett på produsentene du nevner, pluss ebeco foil-kit (samma produsent som leverer depron), og noe som heter elflex og en annen norsk produsent jeg ikke husker navnet på.

6mm er jo bare såvidt høyere enn 3mm, og det gir endel bedre isolasjon, 6mm er jo allerede ille nok når det gjelder u-verdi i mine øyne.

AtW
   #3
 21,481     Enebolig     0
Jeg ville ikke valgt Ebeco 24v folie. Elflex, Flexwatt og Devofoil er kjente produkter.

Hensikten med Depron under varmefolie er ikke først og fremst å isolere, men å reflektere varmen oppover. Jeg måtte skrape av dempingsunderlaget på mitt Alloc laminat gulv fordi det ble for mykt. Med andre ord kan du ikke bruke 6mm Depron under laminat, men under parkett går det greit.
  (trådstarter)
   #4
 3,216     0

Jeg ville ikke valgt Ebeco 24v folie. Elflex, Flexwatt og Devofoil er kjente produkter.

Hensikten med Depron under varmefolie er ikke først og fremst å isolere, men å reflektere varmen oppover. Jeg måtte skrape av dempingsunderlaget på mitt Alloc laminat gulv fordi det ble for mykt. Med andre ord kan du ikke bruke 6mm Depron under laminat, men under parkett går det greit.


Jeg vet ikke helt hva som er hensikten med produktet, men det fungerer som isolasjon, og det isolerer bedre med 6mm enn med 3mm.

AtW
   #5
 21,481     Enebolig     0
Hensikten med produktet er at det isolerer noe, lyddemper bra, og reflekterer varmen enormt. I tillegg har det høyt flammepunkt, men er langtifra ubrennbart.
   #6
 26     Troms     0
Jeg har også tenkt å bruke Flexwatt eller lign på noen rom i kjelleren, men kan man da legge laminat med trinnlydsdemping oppå ?
Tenkte at det blir for tett..... ???
   #7
 21,481     Enebolig     0
Har spurt Alloc om det samme, altså om det hindrer varmen. Fikk til svar (med noen tall seff) at det ikke var noe problem. Men man kan ikke legge Depron og Alloc med lyddemping, det blir for mykt. Da må man isåfall legge trykkutjevningsplater mellom og det bygger jo endel. Jeg la Depron og skrapte av belegget på laminaten.

   #8
 26     Troms     0
Off, ble det ikke mye jobb å skrape av belegget på laminaten?
Synd de fleste laminatgulv leveres med trinnlyddemping, er jo bare noen få billigsorter som leveres uten.

Tro om det blir for mykt med 3 mm depron ?
   #9
 21,481     Enebolig     0
Det blir for mykt, testet litt selv. Ikke noe stress å skrape det av hvis man har malingsskrape og litt tid.
   #10
 3,575     buskerud     0
eller kjøpe billig 14mm parket som er generelt billigere enn alloc, eller ta ikea laminat, som ikke har belegg under..