1,182    4    2  

Hvem kan jeg kontakte som kan finne ut om jeg har setningskader på mitt hus?

 5     0
Jeg kjøpte et rekkehus i oktober 2015.
På badet under vasken er det en ganske stor vannrett sprek som har sprekt opp i fugene på badet.Badet ble pusset opp i 2003 av familie.I følge tidligere eier.
Jeg er redd dette er setningskader.Det kan også være sprekk fordi det er dårlig utført arbeid.Jeg har ingen peiling på slike ting.Hvem kan jeg kontakte som kan hjelpe meg å finne ut av om det er setningsskader?

   #1
 5,416     Langhus     0
Enhver takstmann bør kunne se om det er setningsskader.

Det er da noen år gammelt dette huset, er det ikke?
Hvis badet ble busset opp i 2003 er jo huset trolig minst fra '93??

Et laservater/krysslaser og tommestokk (på andre rom en badet, siden det jo skal være fall på badet) gir en god indikasjon på om huset står støtt eller har flyttet seg.

Ut i fra husets (antatte) alder ville jeg tro mer på dårlig arbeid. Er badet i kjeller?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 5     1
Huset er fra 1965. Badet er i første etasje.Krypkjeller under huset. Takk for svar:)
   #3
 598     0
Kan være det ble lagt støp uten å forsterke bjelkelag da det ikke var uvanlig med litt underdim. bjelkelag på den tiden.
   #4
 5,570     1
Du skriver at det er en horisontal sprekk. Det kan, uten at det nødvendigvis er en regel, indikere at det er noe som presser på flisene fra baksiden heller enn setningsskader. Setningsskader høres for det første litt rart ut i et hus fra 60-tallet, med mindre noe har skjedd med grunnmur eller grunnen i nyere tid selvsagt. I tillegg vil man ofte kunne forvente skrå sprekker dersom deler av huset flytter seg vertikalt. I en flislagt vegg vil slike sprekker typisk følge flisene i ulike mønstre, avhengig av veggen bak.

Siden du skriver at dette er rett under vasken, vil jeg anta at rørene fra vasken befinner seg inne i veggen omtrent bak denne sprekken. Kan du mistenke lekkasje og at noe utvider seg på baksiden der (og presser på veggen slik at flisene sprekker)?

Hvordan ser selve sprekken ut? Er det et tydelig mellomrom (separasjon) i sprekken, eller er det mer et riss? Er den taggete opp og ned, eller jevn? Når du ser på sprekken - ser det ut som om det er kompresjon som har forårsaket dette (at veggen er trykket sammen over sprekken) eller ser det ut som om det er separasjon (at veggen er strukket over sprekken)?

Bilde av sprekken hadde vært interessant.