1,316    16    1  

Skal naboklagere ha tilbakemelding etter behandlet fradelingssak?

 122     Nord-Trøndelag     1
God kveld!
Jeg er så glad! :D  Etter over et år i uvisse, går det nå mot en løsning for fradelingssaken vår! 
3 kommende naboer klaget på at vi søkte om dispensasjon fra reguleringsplan, om å fradele tomt i et LNF-område. De hadde (i våre øyne) svært vage begrunnelser (bl.a. om å bevare skogen for ekorn, grevling og diverse fuglearter). Nå godkjennes fradeling i kommunen, og jeg lurer på om disse tre klagerne skal få tilbakemelding på dette pr. brev? Vil det igjen være mulig for dem å klage på vedtaket, og så må vi vente i x antall uker igjen?
Dette visste faktisk ikke vår saksbehandler da jeg var på kontoret hans idag, men han skulle naturligvis undersøke det. Men jeg spør her, for noe sier meg at jeg får raskere svar fra dere dyktige forumdeltakere!  Grin
Signatur

   #1
 2,018     Strømmen     0
Kommunen skal underrette påklager om utfall, de har da 3 uker på å påklage vedtak.
Påklaging av vedtak sendes kommunen som behandler den i Planutvalget, som sender
en utredning til Fylkesmann, som igjen gjør det endelige vedtak.. saksbehandling kan
variere fra 3 til 9 måneder..
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 122     Nord-Trøndelag     0
Takk for svar, Jan! Smile

Rart spørsmål kanskje, men vil en klage måtte havne hos fylkesmannen, uansett hvor lite seriøs og saklig den er?
Hvis de påklager vedtaket, kan ikke vi gjøre noen verdens ting da? Vil det si at saken vår kan bli stående på vent i inntil 3/4 år??

Signatur
   #3
 971     Krikaveien     0
Gratulerer!!!

Ja, de har klagerett og mulighet, og den vil da sendes til fylkesmannen. Men, det skal mye til før et slikt vedtak blir omgjort.
   #5
 2,018     Strømmen     0
I utgangspunktet har du et vedtak, som gjør at du i prinsippet kan søke
byggetillatelse... vet ikke om dette er gjort parallelt med fradeling...
Dersom det ikke er søkt om bebyggelse, så kan det hende at kommunen
avventer svar fra fylkesmann, før de gir byggetillatelse, selv om dette er
to separate saker...
Har du fått, eller får du byggetillatelse før klagen er avgjort hos fylkesmannen,
kan du i prinsippet starte bygging... men det er "litt" på eget ansvar...
Har en sak her på Romerike, der kommunen hadde gitt disp for utnyttelsesgrad,
og høyde, som ble påklaget av nabo bak... det nye huset sto ferdig før klagen var
behandlet, og klagen ble tatt til følge... men huset ble ikke revet... så kan man
spørre hva som er vits med å påklage et vedtak... ja si det... lykke til..
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 122     Nord-Trøndelag     0
Takk, Krika9!
Og takk for rådet om at en evt. klage ikke gis oppsettende virkning! For det kan vi altså kreve? Det er vår saksbehandler hos kommunen som skal ta seg av dette, men han har altså ikke helt greie på denne saksgangen!

Siden godkjenningsvedtaket for fradeling skal foreligge i morgen (er lovt det!), ligger det vel i kortene at vi får byggetillatelse også? For det er jo søkt om fradeling av tomt til boligbygging. Eller, henger dette ikke i hop i det hele tatt??

Signatur

   #8
 230     0
boLiv: Slik du ordlegger deg tolker jeg det ikke som dere får noen byggetillatelse. Da må du ha søkt om bygging, med tegninger og det hele.

En fradeling er et vedtak som gir rett til oppmåling og fradeling av eiendom, og kun det. Som alle vedtak kan det jo påklages, og naboer som har levert merknader skal ha kopi av vedtaket til orientering.

Jeg var innom bloggen din og så at det også var tale om dispensasjon fra LNF-formål for å få fradelt. En dispensasjon er jo et unntak fra plan. Vedtak om disp kan komme separat eller samtidig med selve fradelingsvedtaket. Det du bør være oppmerksom på er at dispensasjoner kan være enklere for naboer å snu i klagebehandling, nettopp fordi det er et unntak fra plan og slik ikke er del av den medvirknings- og besltningsprosess i planer som normalt ligger til grunn for arealbruken.
  (trådstarter)
   #9
 122     Nord-Trøndelag     0
Tusen takk for alle svar!

Idag kom brevet med "Delingstillatelse med dispensasjon for fradeling" av tomta!
Idet ligger vel det du nevner, Bifsak?

Jeg har gjengitt brevet i bloggen min.
Signatur