8,918
11
0
Teglsteinspipe med luftekanal.
6
0
Har planer om å legge 4" avløpsrør i støpejern (MA-rør), fra loftet og ned til kjelleren inne i luftekanalen på teglsteinspipen. Er det noen krav som hindrer meg i å gjøre det. Det er jo et ikke brennbart materiale.
Men rørleggeren foreslo en annen løsning da vi ville oppgradere vaskekroken på loftet til do og vask: Kverntoalett. Så kunne både vask og do betjenes av et 40 mm avløpsrør som lett fikk plass i innkasingen som allerede lå utenpå kald side av pipa.
Ok. Det ser ikke ut for at det er noen som er kompetente til å svare på dette. Det var synd.
Brannvesenet har forøvrig alltid vært hjelpsomme når jeg har ringt.
Hvorvidt det er et problem at avløpsrøret legges i potensielt varme omgivelser burde vel kanskje en rørlegger kunne svare på? Det vil vel potensielt skapes damp som prøver å finne veien oppover, men at det blir så ille at det begynner å "boble" metangass ut av vannlåsene tør jeg ikke svare på.
Dersom luftekanalen i pipa fortsatt er i bruk som en viktig del av husets ventilasjon, kan det også påvirke inneklimaet å fylle kanalen med rør.
Heisann. Det fagmessige her er ikke noe problem. Pipa er murt i forband (løperforband) og steinene vil bli demontert/tilbakestilt til det oprinnelige (kutter ingen steiner). Svekkelsene ved å ha to stk 4" utløp av kanalen for støpjernsrør anser jeg som ubetydelig, da jeg har tenkt å støpe igjen rundt rørene.
Luftekanalen har ikke vært i bruk på mange år og skal ikke brukes mer som luftekanal (all lufting foregår gjennom ventiler i vinduene).
Er det noen som har en ide om hvilken temperatur som kan bli i en slik luftekanal ved fyring (MAX)?
W/(K · m)
Røykgasstemperaturen varierer ut fra type ildsted, men ved sotbrann opp mot 1400 grader
Ja, nå har jeg vært i kontakt med den lokale feietjenesten i byen. Svaret fra feiermesteren er at de har ingen innvendinger mot å bruke luftekanalen til VVS rør eller andre tekniske installasjoner. Om det er støpejern eller plast i luftekanalen betyr ingenting for de. Det eneste de er opptatt av er at selve pipeløpet oppfyller kravene til avstander mot treverk og bjelkelag (23 cm målt fra innvendig pipe) :)
Da blir det 4" støpjernsrør i luftekanalen
Da er den saken løst. Takk for alle innlegg og utvist interesse.
Hilsen eier av hus fra 1938