1,943    2    0  

Dra høytalerkabler over eksisterende himling

 1     0
Hei,

Jeg har tatt over en ny leilighet hvor jeg har noen spørsmål rundt mulighetene for å montere høytalere i taket, og dra kabler fra disse til sentralt rom for tilkobling til forsterker.

Leiligheten befinner seg i toppetasjen hvor det er brukt gipsplater i taket. Såvidt meg bekjent er det godt med isolasjon over takplatene i leiligheten, og det skulle være plass til høytalerne jeg har sett på (De vil trenge ca. 15cm i høyden).

Har noen erfaring med å dra kabler i et ferdig tak som dette (skjult over himling)? Utfordringen vil fort være å komme til under isolasjonen (vet ikke hvor tett dette normalt er), samt konstruksjon platene er festet i.

Mitt håp er at det finnes en enkel og rimlig måte å gjøre dette på. Alternativer jeg har tenkt på er å lekte ned taket noen cm for å lett kunne dra kabler (dette blir dog kostbart), eller å trekke kablene ut til vegg og legge en kanal oppe ved taket hele langsiden i leiligheten. Om det dog er mulig å ta det over himling vil dette være å foretrekke.

(Beklager på forhånd dersom dette er feil subforum, men jeg fant ikke noe annet som passet)

   #1
 1,813     Sør-Trøndelag     0
Dersom du kommer til på oversiden (loft) så er dette en smal sak. Isolasjonen ligger vell løst mellom takbjelkene.
Signatur
   #2
 3,412     Akershus     0
Det kan være en dampsperre der.  Det er ikke så bra å lage hull i denne.

Om det overhodet ikke er mulig å gjøre det fra oversiden, må man gjøre det fra undersiden. 

Det kan tenkes du ønsker å bruke en trekkefjær.  En slik kan brukes til å både skyve og trekke. 

Det kan være lettere å trekke kabler langs takbjelkene enn på tvers av dem.  Hvis det er lekter under takbjelkene kan det være lettest å tekke langs lektene, og det kan det være mulig å smyge kabel over lektene, selv om dette fort kan bli ganske mye knot. 

Det kan være at du blir nødt til å lage et lite "hjelpehull" nedenfra, trekke dit først og så trekke videre.  Det er mulig å plugge hull i gips så det blir nesten usynlig.  Metoden jeg brukte var å lage hull med hullsag, og etterpå legge en liten bit av en list opp i hullet, skru skiven  som ble saget ut opp i listen, sparkle, pusse, og male. 

Alt dette har jeg gjort, men vil prøve så godt jeg kan å unngå å måtte gjøre det igjen.

Trådløse høyttalere er en oppfinnelse som kan gjøre livet lettere.
Signatur