5,428    14    0  

Er dette bærevegg?

 12     Borre, Vestfold.     0
Hei. Min nabo som er snekker begynte å snekre litt hos meg, og satt opp en lettvegg inn mot kjøkkenet.. Etter det fant jeg ut at jeg ville ha større åpning inn til kjøkkenet mitt - så det ikke blir så mørkt..

Etter at han begynte å rive litt inn mot kjøkkenet, så lurer jeg egentlig på om det er bærevegg han holder på å "rive" nå, eller ikke... Det virket ikke helt som om han hadde peiling selv, enda han er utdannet snekker... Men jeg synes veggen virket litt "massiv"..... Skal legge til at jeg overhode ikke har no peiling.

Takk for svar!!

Er dette bærevegg? - image.jpg - Betinar

   #1
 1,459     Trondheim     0
Helt umulig å si ut i fra bildet.
Signatur
   #2
 878     Sokna, Ringerike     0
På gamle hus ser ofte alle vegger sånn ut. Rupanel på begge sider. Både innervegger og yttervegger. Så det trenger ikke bety at det er bærevegger. Men samtidig kan alle veggene i et gamle hus være bærevegg. Den gamle delen av huset mitt (1942), er delt i fire ca like rom med sånne vegger. Vil tro at alle de deleveggene er bærevegger. Veggene består av 2" 4", med rupanel på begge sider. Ytterveggene er bygd opp på akkurat samme måte.
Signatur
  (trådstarter)
   #3
 12     Borre, Vestfold.     0
Ok.... Takk for svar :-)
Men Har dere noen tips til hvordan jeg finner det ut da?  Hm
   #4
 1,570     Sunnmøre     0

Ok.... Takk for svar :-)
Men Har dere noen tips til hvordan jeg finner det ut da?  Hm


må vurderast konstruksjonen, evt ei teikning om det er å oppdrive. Kva vei bjelkelaget gjeng gir i dei fleste tilfelle ein god peikepinne.
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 12     Borre, Vestfold.     0
La til et bilde av tegningen. Tenker på å lage en større inngang inn ved kjøkkenet der.. Veggen som peker ut mot gangen. Har stengt igjen ved kjøkkenet fra stua, men det var allerede satt inn en dør inn fra gangen, og inn på kjøkkenet.. Som jeg nå vil gjøre 30cm bredere.
Er dette bærevegg? - image.jpg - Betinar
   #7
 1,570     Sunnmøre     0
Kva er over? Etasje eller kaldtloft?
Signatur

   #10
 253     Risør     0

Det er en halvvegg? Er det ikke veldig uvanlig at halvvegger har bæring?


Tja... Ofte bruker jeg en halvvegg som støtte for en ståldrager, f.eks.
Dvs at fra der veggen slutter går det en drager videre, gjerne skjult i bjelkelaget.
Sånn sett setter jeg pris på om mine kunder ikke river halvveggene uten å spørre meg først.. ;D

(Avsproring, har selvfølgelig ikke noe med ts å gjøre)
Signatur