4,661
9
0
Få døren til å gå utover?
506
Bærum
0
Hei. Jeg har en utgang til terrassen fra stuen. Døren slår innover. Jeg kunne tenkt meg at denne døren slår utover. Er det mye styr og arbeid for å få til dette?
Vi byttet husdøra i fjor. Den gamle slo innover (idiotisk når vindfangen bak blir ubrukelig på den måten).
Små hindringer vi møtte:
Kledningen over døra måtte kappes med ca. 1 cm.
Takutstikket var i veien da vi skulle sette døra på hengslene. Jeg mener vi måtte løsne hengslene litt for å sette døra inn.
Utelyset måtte flyttes på andre side av døra siden det sto opprinnelig på hengselsiden.
Hengslene kommer på den andre siden av åpningen - høyre sett utenfra er ikke det samme som høyre sett innenfra. Ønsker du dette?
Kan døra åpnes uten nøkkel fra innsiden idag, og ønsker du i så fall at døra skal kunne åpnes uten nøkkel fra utsiden i framtiden?
Er overflatebehandlingen på dagens innside egnet for utvortes bruk?
Har døra i dag sprosser eller andre typiske utendørsdetaljer på utsiden, og ønsker du i så fall å ha disse innvendig senere?
hmm kan du utdype det der? Kan ikke se at det er noe alternativ.
Hvis du hekter døra av karmen og snur den slik at utsiden igjen vender ut, så kommer hengslene på døra på motsatt side av hengslene på karmen.
I tillegg får du divers problemer med om døra i det hele tatt passer i karmen når den nå står motsatt.
På ei normal terrassedør/ytterdør så er dette du sier her temmelig umulig. Om du vil ha ei innadslående dør til å gå utover så er du nødt til å la det som før var innside til å bli den nye utside. På sideprofilen er det fals og spor for pakning som ikke bare kan endevendes og snus på.
Du utdyper det jeg forsøker å si her: