1,103    23    3  

Kondens pga for mye snø?

 18     0
Hei, 
Vi har et gammelt hus med to etasjer og tilbygg fra 2015. Den nye delen er bygget på den lange siden av huset og taket er samtidig løftet og byttet helt med nye taksperrer og shingel tak. Det er lufting på begge endene i begge loftene, 3 ventiler hver end i det gamle og 2 ventiler i det nye. Det er også lufting mot raftet. Det nye loftet har dampsperre og 30 cm isolasjon mens det gamle mangler dampsperren og er etterisolert. Forrige vintre hadde vi ikke problemer med kondens, men denne vinteren oppdaget vi mye is på kaldloftet i den nye delen. Den riktignok smeltet og kom inn som vann gjennom dampsperren. All isolasjon er bløt. himlingen inne ødelagt og forsikringen dekker dette ikke. Snekkerfirma som bygde råbygget og isolerte det nye loftet sier at det mest sansynligvis har vært så mye snø på taket (var sånn 80cm) at den varme luften inne har kommet seg opp i det gamle loftet men at det da ikke har kommet ut og skapt kondens nederst i det nye loftet. 

1 )Er dette sansynlig? 
2) Hva kan vi gjøre slik at dette ikke gjentar seg? Snekkeren foreslår mønelufting. 
3) Er det lurt å få feks anticimex å sjekke alt?
4) Når og hvordan kan vi begynne med tørking av loftet?
5) Hva kan vi ev. kreve fra snekkerfirma? 
Alle tips tas imot! 

   #1
 25,349     Akershus     0
Lag noen tegninger. Ev strek opp med kulepenn og ta bilde.
Signatur
   #2
 38,246     Lillestrøm kommune     0
Enig, i mellom tiden så tviler vi på at kondens gir så mye fukt
   #3
 25,349     Akershus     0
«..at den varme luften inne har kommet seg opp i det gamle loftet men at det da ikke har kommet ut og skapt kondens nederst i det nye loftet.

Her forstår jeg ikke tankegangen. Snø på taket burde kunne gi høyere temp på loftet, altså mindre kondens. Videre, loftet skal være luftet, mao, loftsluften skal ut gjennom ventilasjonsåpninger, ikke ut gjennom takshingelen hvis det det som er tanken her?

Vanskelig å få oversikt uten tegning. Hvordan er luftingen nederst på det nye taket?
Signatur
   #5
 38,246     Lillestrøm kommune     0
er det ikke isolasjon under tyvek på skrå feltet ?

Det står diffusjonsperre, men finnes det i Tyvek ? Tyvek er vel diffusjonsåpen vindsperre/evt undertak
   #6
 184     Orkdal      0
Tyvek er vel ikke dampsperre, dampbrems i beste fall. Mulig at problemet er at da det gamle taket ble etterisolert uten damsperre, så ble kaldloftet enda kaldere som igjen fører til at den varme fuktige lufta kondenser.
   #7
 38,246     Lillestrøm kommune     0
Jeg vil tro at det smelter masse snø på skråtak hvis det ikke er isolasjon her, vannet renner ut på kneloft som er kaldt og fryser. Da blir det flom på undertaket med lekkasjer ned ?

  (trådstarter)
   #8
 18     0
Ja det er vindsperre..og ja det er isolert under skråfeltet. Husket ikke helt å tegne alt ser ut som...og dette er ikke helt i skalaen egentlig, skråfeltet er ikke så lang. Men sondre87, tror du den kalde lufta da kondenserer helt nederst i det nye loftet. Vi har sjekket det gamle og det ser greit ut.
   #9
 25,349     Akershus     0
Tror HSt kan ha svaret. Det høres ut til å være for mye vann til å være kondens og det er ventilasjon i gavlene.

En klassisk feilmekanisme ved kamle tømmerhus med torvtak er at det renner fritt vann på innsiden av langveggene. (Been there, Stoerikvollen påsken 1967) Årsaken er at taket og snøen varmes opp over stua. Vannet renner ned i torva og følger nævra nedover. Utenfor veggen fryser det og det demmes opp en damm over veggen. Vannet renger opp under nævra og inn.

Her kan det være at vann renner nedover takshingel. Over nydelen fryser vannet og dammen trenger opp under shingelen oh inn.

Hvis så. Isoler gammelt loft bedre og md diffsperre. Ev bytt shingel med helsveiset takpapp.
Signatur
  (trådstarter)
   #10
 18     0
Skal isolere hele taket i den nye delen etter hvert pga nytt rom og lagringsplass... tror dere problemet blir løst da? Eller skal jeg bare isolere alle takflatene? Litt usikker om dette fører til enda mere problemer.