2,935    5    0  

Montering gipsplater i tak

 358     Stavanger     0
Har ett smalt tak som skal gipses. Kan jeg montere de slik at fals på platene støter mot vegg eller skal det alltids være skåret kant der? Hvis jeg kan gjøre det slik, så kan jeg bruke lengden på platen, hvis ikke, så blir det masse skjøter (og ja, som kan sparkles).

   #1
 54     Hallingdal     0
Så sant du ikke skal ha "list fritt" rom, er det ikke behov med knekt kant på gips plata mot vegg. Sparkling og pussing blir det uansett i skruehulla Smile
  (trådstarter)
   #2
 358     Stavanger     0
Oki  Smile. Vil ta høyde for at vi ønsker listefritt, så da må jeg ha knekt kant mot vegger altså. Thx.
   #3
 54     Hallingdal     0
Med en gips-høvel eller en skarp kniv, er det veldig greit å "skrå" kantene på kortsiden... Smile
   #4
 57     Hjemme     0
Ville personlig aldri ha lagt sparklingskanten inn mot en vegg. Rett og slett fordi den er såpass bred, (ca. 6 cm) og da kan det bli litt tricky å sparkle såpass mye og få det pent såfremt du ikke er dreven på å sparkle. Du har jo også bånd som skal i slike falser, men likevel må det sparkles og pusses... Dessuten får du jo alltid begynt med neste delen av gipsplaten du avsluttet med og sparkling av skruehull og skjøter på langs må du jo uansett Smile
   #5
 5,570     0
Det er jo viktig å få remse i hjørnet for å unngå oppsprekking. Det er dermed like vanskelig å få en fals til å bli fint, som det er å få en sparklet remse til å bli bra i et hjørne (vil jeg påstå).

Slipper kanskje unna med mindre sparkling hvis man legger skråskjært kant i hjørnet, men det er jo ikke mengden sparkel som betyr noe ift om det blir bra til slutt eller ikke.