12,367
15
0
Byggeforsikring og konkurs - hva er dekket og ikke dekket?
175
Østlandet
0
Hei!
Tenkt tilfelle:
Byggherre har byggforsikring av bolig som skal oppføres.
Første innbetaling 1 mill FØR noe som helst er bygget.
Så går byggherre konkurs før noe som helst er utført på bygget.
Er pengene tapt da? De vil jo inngå i konkursboet og som utbygger må en vel
da bare pent stille seg i køen og håpe på å få noe igjen?
Forsikringen som byggherre tegner,gitt en ordinær byggeforsikring, vil denne dekke noe?
Finnes det forsikringer som kan dekke deg mot tap av innskutt kapital i et byggeprosjekt?
Tenkt tilfelle:
Byggherre har byggforsikring av bolig som skal oppføres.
Første innbetaling 1 mill FØR noe som helst er bygget.
Så går byggherre konkurs før noe som helst er utført på bygget.
Er pengene tapt da? De vil jo inngå i konkursboet og som utbygger må en vel
da bare pent stille seg i køen og håpe på å få noe igjen?
Forsikringen som byggherre tegner,gitt en ordinær byggeforsikring, vil denne dekke noe?
Finnes det forsikringer som kan dekke deg mot tap av innskutt kapital i et byggeprosjekt?
Med firmaer i bygge og anleggsbransjen har som regel to forsikringer som kan være relevante for det du spør om.
Ansvarsforsikring som dekker økonomisk tap som følge av rettslig erstatnings ansvar som blir pådratt gjennom det arbeid bedriften utfører eller produktene som blir levert. Dette kalles ofte også tabbeforsikring på folkemunn. Denne vil ikke dekke noe ovenfor kundene hvis firmaet går konkurs.
Bygg under oppføring/ prosjektdekning er en dekning som dekker skade på bygget som er under oppføring, f. eks hvis det brenner når det er halvferdig.
Jeg har jobbet med næringslivsforsikring i 10 år, og vet ikke om noen som tilbyr en dekning som kan sikre deg fullt ut mot at byggefirmaet du har kontrakt med går konkurs. Derimot vil ansvarsdekningen i ettertid av en konkurs fortsatt kunne dekke ansvarsskader firmaet er ansvarlige for f. eks ved dårlig arbeid mm.
Første innskudd i et byggeprosjekt er som regel det største?
I vårt tilfelle må vi ut med i underkant av ca 1 mill som første innbetaling
og det før noe som helst gjøres.Visstnok var dette for å kunne bestille
opp en del varer. Samtidig vet vi at de siste par månedene har skjedd
dramatiske endringer i firmaet som gjør oss noe mer usikre på hvor godt
rustet de er for å håndtere f.eks kortsiktig gjeld med de konsekvenser
det kan ha på sikt. Firmaet leverer byggeforsikring og har i alle år hatt et svært godt
ry på seg som seriøse hvilket var bakgrunnen for at vi valgte
akkurat dette firmaet. De endriger som har skjedd som gjør oss usikre er noe
firmaet forsåvidt ikke kan noe for eller kunne ha gjort noe med,
men noe som de uansett må forholde seg til og som muligens har gjort at de
,slik vi ser det,kan få problemer med å håndtere kortsiktig gjeld.
Slik jeg forstår svaret her så er det altså ingen som helst mulighet for oss
å sikre oss innskuddene rent bortsett å event. gå inn på avtalen og heller betale
inn flere og mindre beløp under byggeperioden etterhvert som arbeidet skrider frem?
Er det forresten vanlig å forskuttere beløp?
Vi har egenkapital som er tenkt å bruke - kan banken gå inn som garantist
mellom oss og byggherre og på den måten ta noe risiko for oss?
Standardkontrakt er forøvrig brukt, men det er lagt til en masse særkrav og bestemmelser i slutten (avtalen åpner jo for det)
Mao. en garanti for byggherren for at denne skal få utbetaling. Det er mao. ikke noe som jeg trenger å tenke på så fremt ikke byggherren krever det?
Eller kan jeg gå mellom byggherren og dennes leverandør og på den måte sikre at byggherren vet at denne får dekket utgiftene med varene som bestilles og på den måten slippe å forhåndsbetale???
Sitat fra Wikipedia:
Byggherre (juridisk) er den som skal motta ytelser i forbindelse med bygg og anlegg. Byggherren kan også være betegnet som bestiller, kjøper eller oppdragsgiver. De to partene i en vanlig avtale om bygge- og anleggsarbeider er byggherre og entreprenør. Disse uttrykkene brukes i standardene (Norsk Standard forkortet til NS) for entreprenørkontrakter. I bustadoppføringslova brukes bare ordet forbruker, når byggherren er en forbruker. I kontrakter med tjenesteytere (prosjekt- og byggeledelse, prosjekterende, arkitekt, ingeniør og andre) brukes vanligvis betegnelsen oppdragsgiver. Ved mer omfattende bygge- og anleggsprosjekter brukes ofte ordet byggherre også i kontrakter med tjeneste- og materialleverandører.
Til den rettslige funksjon og posisjon som byggherre, hører normalt et eget såkalt risikoområde der byggherren må bære de økonomiske konsekvensene når det inntreffer noe uforutsett. For å føre kontroll med bygging kan byggherren engasjere en byggeleder.
Mens byggherre brukes som betegnelse i privatrettslige kontraktsforhold, blir ordet tiltakshaver brukt i det offentligrettslige forholdet til plan- og bygningsmyndighetene.
Det å betale inn 1 million usikret er meget risikopreget og det er stor sannsynlighet for at de pengene er borte om selskapet går konkurs.
Som det er nevnt over vil det være mest vanlig, dersom dere skal kjøpe et ferdig prosjekt, å betale inn ca 10 %, resten i form av en bankgaranti evt ppå en deponikonto i bank eller hos advokat som gir utbygger rett til delutbetaling ved nådde milepæler. Normalt sett ved prosjekt betaler man når hele huset erferdig i etterkant, og kun 10 % på forhånd.
Incognito (Adm.dir i Premium Haus AS )
Selger lavenergihus fra Tyskland.
Hva slags prosjekt er det? Ville aldri i verden betalt inn 1 mill uten sikkerhet til noen som helst, selv om firmaet tilsynelatende var solid. Plutselig er det en utro ansatt som stikker avgårde eller noe som skjer...