20,423    6    1  

Frostsikring av vann og avløpsledning med varmekabel

 15     1
Hei!

Vi får behov som å frostsikre en vannledning og et avløpsrør fra vårt hus og til septiktank og drikkevannsbrønn. Avstanden er va 25 meter på begge rørene.

Noen som vet om en god og holdbar løsning som kan anbefales?
Vil helst slippe å ha på disse varmekablene året rundt pga. strømregningen...

Takker for gode råd
Signatur

   #1
 5,570     0
Vekker denne tråden... Vi gjør det samme på hytte nå. Avstand er 170 meter. Pga grunnforholdene må røret ligge grunt (< 50 cm) og må dermed sikres med varmekabel. Det blir en latterlig dyr vann/avløpsløsning, men sånn er vel livet...

Hytten er stort sett ubrukt gjennom vinterhalvåret, men vi ønsker ikke å ha varmekablene på i månedsvis. Det er stort sett plussgrader hele veien.

Noen som har tips til en temperaturstyrt løsning...?
   #2
 2,297     Ski     0
Får jo varmekabler som regulerer seg selv etter temperaturen. Bruk utvendig kabel da innvendig kabel faktisk kan begynne å lekke etter noen år.
   #3
 282     0
Du finner eksempler på rør med varmekabel her :
http://isoterm.no/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=91&Itemid=103&lang=nb

Rørene tåler å fryse slik at du kan slå av varmen og la røret fryse når du ikke bruker hytta, og slå på varmen og tine røret når du er på hytta.

Du får også selvregulerende kabel som da trekker noe mindre effekt enn en som står på maks hele tiden.

uansett - en billig løsning for å ha vann i røret når du bruker hytta.

   #4
 25,389     Akershus     0
Mulig å tømme vannrøret? Ev skaffe seg en kompressor til å blåse rent? Montere 3-veiskran, ev ned i bakken for tømming?

Avløpsrør trenger en sjelden å gjøre noe med, her kommer det varmt vann som holder det åpent. Dog- hvis strekket er vedlig langt eller det bare drypper ned i sluket i lang tid, så kan det fyse.
Signatur
   #5
 5,570     0
Takk for innspill. Det er isoterm-rør som er tenkt lagt ned. Dette er tilkobling til kommunalt vann/avløp. Skal vi tømme røret, må vi ned i en kumme ca 200 m fra hytten så det blir nok aldri aktuelt med mindre det er krise. Det er motfall, og tilkoblingspunktet ligger høyere enn hytten. Dermed vil avløpsrøret heller andre tømmes helt, så begge deler må ha varme.

Varmekablene leveres med bryter. Jeg ser for meg at vi kan sette på en utvendig temperaturføler her som slår på ved lave temperaturer. Hadde vært flott å høre fra noen med erfaring fra et slikt anlegg.
   #6
 5,570     0
Dytter litt på denne. Vi har lagt grunne rør for vann/avløp, med motfall (pumpe). Det er varmekabel i begge rør for frostsikring. I dag er det bare en vanlig bryter som slår på/av kablene. Ønsker meg en temperaturføler som kan koble inn varmen ved behov. Koster en del å ha dem på hele vinteren.

Hva koster noe slikt? Jeg trenger bare en dings med en måler som slår på når temperatur er under 0, og av når det er varmere.

Alternativt en fjernstyrt løsning av et eller annet slag, men jeg ser for meg at en temperaturstyrt bryter er enklest og billigst.

Tips? Erfaringer?